Minister Tchórzewski uważa, że może dojść do przełomu w energetyce

fot: Jarosław Galusek/ARC

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, przyznał, że istnieje możliwość, iż w projekt PGG zaangażują się banki

fot: Jarosław Galusek/ARC

Rosnąca popularność paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii stawia pod znakiem zapytania niekwestionowaną dominację węglowodorów w gospodarce światowej, ale również polskiej - napisał w liście do uczestników konferencji "Polska energetyka w obliczu innowacji" minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Konferencja organizowana przez PGE rozpoczęła się w czwartek, 21 marca, w Krynicy Zdroju; w czasie dwudniowej imprezy poruszane będą takie tematy jak innowacje w energetyce, magazyny energii oraz elektromobilność.

W liście skierowanym do uczestników konferencji Tchórzewski, podkreślił, że sektor energetyczny podlega stałemu oddziaływaniu trendów technologicznych i biznesowych. Wśród tych trendów minister wymienił m.in. uwarunkowania środowiskowe oraz technologie informacyjno-komunikacyjne.

Tchórzewski zaznaczył, że "rosnąca popularność paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii stawia pod znakiem zapytania niekwestionowaną dominację węglowodorów w gospodarce światowej, ale również polskiej".

"Nakładają się na to aspiracje polityczne i społeczne. Skumulowany wpływ tych czynników może w najbliższych latach doprowadzić do strukturalnego przełomu w funkcjonowaniu przedsiębiorstw energetycznych, odbiorców energii oraz łączących ich relacji" - zauważył minister.

W ocenie Tchórzewskiego, Polska posiada potencjał naukowy i technologiczny, aby skorzystać z pojawiających szans, które powstają w wyniku nowych trendów w energetyce.

"Efektywne włączenie się w globalny wyścig w sektorze energii wymaga określenia kluczowych obszarów, w których sukces jest realny i zgodny ze strategicznym interesem państwa" - napisał.

Minister zaznaczył, że nowoczesne technologie i ich wdrażanie mają szczególne znaczenie w sektorze energii, bo przekładają się na wzrost gospodarczy kraju i tworzenie nowych miejsc pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.