Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 188.20 USD (+0.58%)

Srebro

87.22 USD (+2.16%)

Ropa naftowa

95.79 USD (-1.13%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.31%)

Miedź

5.89 USD (+0.04%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 188.20 USD (+0.58%)

Srebro

87.22 USD (+2.16%)

Ropa naftowa

95.79 USD (-1.13%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.31%)

Miedź

5.89 USD (+0.04%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Minister energii o cenach gazu

fot: Maciej Dorosiński

Minister energii Krzysztof Tchórzewski odniósł się w czasie szczytu klimatycznego do budowy bloku w elektrowni Ostrołęka

fot: Maciej Dorosiński

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski " z zadowoleniem" przyjął informację, że nie wzrosną rachunki za gaz dla gospodarstw domowych. PGNiG zapewniło w piątek, że klienci detaliczni zapłacą za gaz tyle ile w 2018 r.

- Z zadowoleniem przyjmuję informację Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o utrzymaniu na dotychczasowym poziomie wysokości rachunków za dostawy gazu ziemnego - podał w przesłanym PAP oświadczeniu Krzysztof Tchórzewski.

W piątek Urząd poinformował, że prezes URE zatwierdził wzrost cen gazu o 2,5 proc. w taryfach dla gospodarstw domowych spółki PGNiG Obrót Detaliczny oraz jednoczesny spadek opłat dystrybucyjnych. W rezultacie rachunki za gaz dla prawie 6,5 mln gospodarstw pozostaną w 2019 r. bez większych zmian.

- Chcę wyrazić uznanie dla polskiego sektora gazowego, który pomimo niekorzystnych trendów na rynku nie tylko polskim, lecz również europejskim, podejmuje działania, mające na celu zachowanie cen dla odbiorców na stabilnym, dotychczasowym poziomie - dodał minister.

Tchórzewski zauważył, że pozostaje zagwarantowane finansowanie dla podejmowanych przez spółki gazowe inwestycji infrastrukturalnych pozwalających na dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego oraz na zwiększenie poziomu gazyfikacji i dostępności tego paliwa.

- Dzięki temu uda się zrealizować ogłoszony w zeszłym roku przez premiera Mateusza Morawieckiego Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski do 2022 r. - dodał.

Chodzi o realizowany przez PSG, spółkę z GK PGNIG, warty 7,5 mld zł program gazyfikacji 300 polskich gmin do 2020 r. Po jego zakończeniu, 90 proc. mieszkańców Polski będzie miało dostęp do gazu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zapasy gazu w magazynach UE wynoszą 29 proc., w Polsce - ok. 48 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 29,3 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 42,7 proc. W magazynach znajduje się obecnie 334,43 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe.

Dynamiczny rozwój i wzrost przychodów kopalni Sierra Gorda – KGHM rozpoznaje wartość inwestycji w Chile w wysokości 504 mln USD

Rozpoznanie wartości inwestycji w Sierra Gorda w wysokości 504 mln USD to przełomowy moment w historii chilijskiej kopalni KGHM. Dzięki istotnej poprawie efektywności operacyjnej oraz kosztowej Sierra Gorda nie tylko pokryła historyczne straty, lecz również kontynuuje proces spłacania zobowiązań na rzecz KGHM. W latach 2021-2025 Sierra Gorda zwróciła Polskiej Miedzi blisko 1 mld USD.  

Potencjał eksportowy Polski wzrósł siedmiokrotnie od akcesji do UE

Wartość eksportu towarów z Polski w 2025 roku wyniosła 366,2 mld euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do 2024 roku – wynika z danych GUS. To też kilkukrotnie więcej niż w 2004 roku, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Blisko 75 proc. produktów wysyłamy do państw członkowskich, a ich swobodny przepływ umożliwia wspólny rynek. Zdaniem ekspertów stał się on trampoliną dla polskiego eksportu, na czym korzystają zarówno firmy, jak i konsumenci. Wciąż jednak napotyka on szereg wewnętrznych barier.

Cena ropy znów powyżej 100 dolarów za baryłkę. Tak się kończą obietnice Trumpa

Cena  ropy znów przekroczyła 100 dolarów za baryłkę. Decyzje krajów i Międzynarodowej Agencji Energetycznej o uwolnieniu rezerw tego strategicznego surowca nie złagodziły obaw w związku z atakiem USA i Izraela na Iran i zerwaniem łańcucha dostaw.