Minister energetyki: Litwa nie sprzeda terminalu w Kłajpedzie

 Litwa nie sprzeda koncernowi PKN Orlen terminalu naftowego w Kłajpedzie - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla radia Żiniu Radijas litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas.

Minister zapewnił natomiast o pomocy rządu w rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach.

- Dążymy do stworzenia przychylnych warunków zadawalających obie strony - powiedział Sekmokas.

Koncern PKN Orlen poprzez zakup pakietu większościowego ubiegał się o przejęcie kontroli nad terminalem naftowym w Kłajpedzie, by po zbudowaniu rurociągu łączącego terminal z Możejkami obniżyć koszty transportowania produktów.

Rzecznik prasowy Orlen Lietuva Jacek Komar w czwartkowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie Radia znad Wilii poinformował, że PKN Orlen już "przed ponad pół rokiem zrezygnował z zamiaru zakupu terminalu" i teraz proponuje inne sposoby udziału w zarządzaniu terminalem.

- Proponujemy inne warianty: wspólne przedsiębiorstwo, wspólne zarządzanie, pakiet mniejszościowy. Każda propozycja jest osobno rozpatrywana - powiedział Komar.

Komentując doniesienia mediów, że PKN Orlen nie wyklucza możliwości sprzedaży rafinerii w Możejkach, Jacek Komar przypomniał, że Orlen jest jedynym właścicielem rafinerii na Litwie, a możliwość sprzedaży "jest normalnym rozwiązaniem biznesowym".

Zapewnił jednak, że negocjacje w sprawie sprzedaży rafinerii "nigdy nie trwały i nie trwają".

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.