Minister: budowa Nord Stream 2 zostanie wstrzymana

1496765471 kotka nord stream2 com

fot: nord-stream2.com

Rozładunek niemieckich rur produkowanych w Muelheim dla Nord Stream 2 po przewiezieniu koleją w pobliże miasta Kotka do południowej Finlandii

fot: nord-stream2.com

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk jest przekonany, że budowa Nord Stream 2 zostanie zatrzymana. Jego zdaniem ten gazociąg przeczy integracji i bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej.

Projekt Nord Stream 2 to plan budowy nowej dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy 55 mld metrów sześc. surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

Gróbarczyk pytany w środę rano w Polskim Radiu 24, czy budowa Nord Stream 2 może zostać zatrzymana, powiedział: "Jesteśmy przekonani, że tak". Podkreślił, że działania, "które podejmujemy i podejmowaliśmy mają jedno na celu - zahamowanie tej szkodliwej z wielu względów inwestycji".

Jego zdaniem Nord Stream 2 przeczy "integracji Unii Europejskiej, co zostało potwierdzone w wielu dokumentach". Nowa magistrala gazowa w ocenie Gróbarczyka "przeczy samej idei bezpieczeństwa energetycznego Unii, która sama mówi, że nie może następować większa koncentracja dostaw z jednego kierunku". Minister wskazał, że "po wybudowaniu drugiej nitki, Rosja będzie dostarczała do Europy 50 proc. tego surowca".

Gróbarczyk przypomniał, że cały czas toczy się sprawa sądowa w sprawie wybudowanego kilka lat temu gazociągu Nord Stream, w którym udziały mają m.in. niemieckie, francuskie i holenderskie firmy. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) zaskarżył w 2011 r. zgodę niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) na ułożenie gazociągu Nord Stream. Sporny odcinek gazociągu położony jest na wodach niemieckich. Polskie porty powołują się na prawo europejskie i międzynarodowe, które gwarantuje wolność żeglugi i dostępność terytorium państw od strony morza.

Gróbarczyk tłumaczył, że w 2011 roku "nie pozwolono sobie na to, aby port Szczecin-Świnoujście jednak nie wystąpił do sądu niemieckiego z roszczeniem w zakresie budowy Nord Stream i cały czas ta sprawa się toczy". Jak zaznaczył minister, "niemiecki sąd niezależny działa, że już Nord Stream 1 jest wybudowany, a postępowanie dopiero się zaczyna w sądzie". - Tak to jest realizowane, niestety w krajach unijnych, że biznes, który dla nich jest opłacalny, po prostu jest ponad wszystko priorytetowy - dodał Gróbarczyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.