Mikołów: czterdzieści tysięcy drzew na urodziny miasta

fot: Kajetan Berezowski

40 tys. drzew to nawiązanie do liczby mieszkańców położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Katowic Mikołowa

fot: Kajetan Berezowski

40 tys. drzew różnych gatunków zostanie posadzonych w Mikołowie (Śląskie) w ciągu kolejnych 5 lat - zapowiadają władze miasta. Chcą w ten sposób uczcić zbliżające się 800-lecie miasta. Akcja rozpoczyna się we wtorek.

- Czytałem wiele opinii mieszkańców oburzonych wycinką drzew. Stąd nasza zdecydowana odpowiedź i zorganizowanie akcji. Dla przyszłych pokoleń zostanie też świetna pamiątka po 800-leciu miasta. Serdecznie zachęcam wszystkich do włączenia się we wspólne sadzenie - powiedział burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula.

40 tys. drzew to nawiązanie do liczby mieszkańców tego niedużego miasta, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Katowic. Wytypowano już miejsca, w których zostaną posadzone nowe drzewa. Mają to być kwitnące odmiany, nie tylko oczyszczające powietrze, ale także zdobiące miasto: m.in. wiśnie, graby i wierzby. Pierwsze zostaną zasadzone we wtorek na Placu 750-lecia oraz wzdłuż potoku Jamna przy ul. Św. Wojciecha.

Najwcześniejsza data w historii Mikołowa to rok 1222. Książę opolski Kazimierz wystawił wówczas dokument z przywilejami dla biskupa wrocławskiego Wawrzyńca. Jako świadek został wymieniony w nim Comes Andreas, kasztelan Andrzej z Mikołowa. Historycy przypuszczają, że musiał więc wcześniej istnieć gród, skoro w 1222 r. Mikołów był już siedzibą urzędnika książęcego, mającego władzę wojskową, sądowniczą oraz administracyjną.

Nazwa miasta wywodzi się od imienia Mikołaj, które w wersji Mikoła lub Mikuła prawdopodobnie nosił jeden z dawnych dziedziców grodu.

Pierwsza zachowana pieczęć, na której znajduje się dawny herb Mikołowa, pochodzi z XV w. Jest na niej hełm rycerski widziany z profilu, a wieńczą go dwa pęki piór. Współczesny herb miasta, ustanowiony w 1995 r., nawiązuje zaś do tych umieszczonych na pieczęciach z początku XIX w. i przedstawia hełm rycerski z podniesioną przyłbicą widziany z przodu. Na jego szczycie znajdują się cztery pióra w kolorach srebrnym, niebieskim, czerwonym i żółtym. Hełm przechodzący w napierśnik zdobi złota rozeta.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zajmie się surowcami krytycznymi. Nowa instytucja jeszcze w tym roku

Zakończyły się konsultacje w sprawie utworzenia Europejskiego Centrum Surowców Krytycznych.

Przyszłość energetyczna regionu oparta na zaufaniu społecznym

- Naszym celem jest, aby w dniu podjęcia decyzji o lokalizacji drugiej w Polsce elektrowni jądrowej, rząd miał przed sobą region gotowy do rozpoczęcia inwestycji - mówi Wiktor Płóciennik, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGE GiEK S.A. 

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.

To koniec problemów z nazwą i znakiem energetycznego giganta. Nie on jeden z tym się borykał

PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna przegrała sądową apelację. Sąd w Warszawie przyznał PGE Polskiej Grupie Energetycznej rację w sporze o ochronę znaków towarowych PGE.