Mijający rok zamknie się rekordową produkcją i konsumpcją węgla

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Z raportu MAE wynika, że globalne zużycie węgla ma w 2022 r. wzrosnąć o 1,2 proc. i po raz pierwszy przekroczyć 8 mld t

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Analitycy z Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazują, że produkcja energii z węgla osiągnie w 2022 r. nowy rekord. Rekordowa w tym roku będzie także produkcja, która po raz pierwszy w historii przekroczy 8 mld t.

Z raportu MAE wynika, że globalne zużycie węgla ma w 2022 r. wzrosnąć o 1,2 proc. i po raz pierwszy przekroczyć 8 mld t. Tym samym pobity zostanie poprzedni rekord ustanowiony w 2013 r. Opierając się na aktualnych trendach rynkowych, raport przewiduje, że zużycie węgla pozostanie na tym poziomie do 2025 r.

Jak wskazują autorzy raportu, na taki stan rzeczy wpływ mają w głównej mierze rosnące ceny paliw kopalnych, co jest spowodowane kryzysem energetycznym. Chodzi tutaj przede wszystkim o gaz ziemny, którego ceny wzrosły najbardziej. To spowodowało falę odchodzenia od gazu, zwiększając popyt na bardziej konkurencyjne cenowo opcje, w tym węgiel, mimo że jego ceny również rosły. W efekcie globalna produkcja energii z węgla rośnie do rekordowych poziomów.

„Oczekuje się, że zużycie węgla do produkcji energii elektrycznej wzrośnie w 2022 r. o nieco ponad 2 proc. Z kolei zużycie węgla w przemyśle ma spaść o ponad 1 proc., głównie w wyniku spadku produkcji żelaza i stali w związku z kryzysem gospodarczym. (…) Produkcja energii z węgla osiągnie nowy rekord w 2022 r., przekraczając poziom z 2021 r. Jest to spowodowane silnym wzrostem energetyki węglowej w Indiach i Unii Europejskiej oraz niewielkimi wzrostami w Chinach – i to pomimo spadku w Stanach Zjednoczonych” – napisali autorzy raportu. 

Zwrot tymczasowy
Odnosząc się do sytuacji w UE wskazują, że zwrot Europy w sprawie węgla jest tymczasowy. „Pod groźbą niedoborów gazu i potencjalnych problemów z zapewnieniem wystarczającej wydajności systemu elektroenergetycznego, niektóre zamknięte lub pozostawione w rezerwie elektrownie węglowe ponownie weszły na rynek. W większości krajów wiązało się to z ograniczoną ilością mocy węglowych. Tylko w Niemczech, z mocą 10 GW, następuje odwrócenie na znaczącą skalę. Zwiększyło to produkcję energii z węgla w Unii Europejskiej, która prawdopodobnie utrzyma się na tym wyższym poziomie przez jakiś czas. Jednak podwojenie wysiłków na rzecz poprawy efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii spowoduje, że produkcja węgla i popyt w UE powrócą na trajektorię spadkową już w 2024 r., jak przewiduje nasza prognoza” – czytamy dalej. 

Azja zdeterminowana
Z raportu wynika, że podczas gdy w gospodarkach rozwiniętych w nadchodzących latach popyt na węgiel będzie spadał, bo z miksu energetycznego będą go w coraz większym stopniu wypierać odnawialne źródła energii, to gospodarki wschodzące i rozwijające się w Azji są zdeterminowane, aby zwiększyć zużycie węgla, wspomagając w ten sposób swój wzrost gospodarczy.

Mijający rok obok rekordowego zużycia węgla przyniesie także największe w historii wydobycie tego surowca. Autorzy wskazują tutaj na kluczową rolę Chin i Indii – te dwa kraje są nie tylko największymi światowymi konsumentami węgla, ale także jego największymi producentami. Chiny oraz w mniejszym stopniu Indie w odpowiedzi na wzrost cen i niedobory podaży węgla zwiększyły krajowe wydobycie już w połowie 2021 r. W marcu 2022 r. chińskie wydobycie osiągnęło nowe miesięczne maksimum i ma wzrosnąć do nowego rekordu rocznego – oczekiwany roczny wzrost ma wynieść 8 proc. W przypadku Indii w 2021 r. po raz pierwszy wydobycie węgla osiągnęło poziom 800 mln t, a prognoza MAE mówi o dalszym wzroście produkcji, która w 2025 r. ma przekroczyć 1 mld t. „Oczekuje się, że Indonezja, trzeci co do wielkości producent na świecie, zwiększy produkcję, aby osiągnąć nowy rekord w 2022 r., przy czym eksport odgrywa tutaj ważniejszą rolę niż popyt wewnętrzny. Przy niewielkim wzroście w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Europie, światowa produkcja węgla wzrośnie w 2022 r. do ponad 8 mld t, najwyższego poziomu w historii” – argumentują autorzy raportu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.