Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej czekali na to od dawna. Będą mieli własne źródło ciepła i nową sieć

1749791898 tauroncieplo

fot: Tauron Ciepło

Wartość inwestycji to około 21 mln zł

fot: Tauron Ciepło

W najbliższych 5 latach Tauron Ciepło wymieni w rejonie Dąbrowy Górniczej sieć magistralną, wybuduje nową sieć ciepłowniczą, zmodernizuje istniejącą infrastrukturę. Planuje też budowę kogeneracyjnego źródła ciepła.

„Planowane inwestycje mają na celu zabezpieczenie ciągłości dostaw ciepła, poprawę efektywności sieci ciepłowniczych, ograniczenie strat przesyłowych oraz zmniejszenie awaryjności. Kogeneracyjne źródło wytwarzania ciepła to elektrociepłownia zaplanowana na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie” – czytamy w komunikacie.

Hybrydowy system do produkcji ciepła i energii elektrycznej zastąpi obecnie działającą w Łagiszy jednostkę węglową, która zgodnie z planem ma zostać wyłączona w 2030 r.

W ciągu dwóch lat Tauron Ciepło planuje modernizację prawie 4 km istniejącej sieci w Dąbrowie Górniczej. Efektem ma też być zmniejszenie emisji CO2 i pyłów co korzystnie wpłynie na jakość powietrza w Dąbrowie Górniczej. Szacunkowa łączna wartość tych inwestycji to około 21 mln zł. Tauron Ciepło złożył wniosek o dofinansowanie z Programu FENIKS.

 „Na przełomie 2025/2026 roku rozpocznie się budowa nowej sieci ciepłowniczej w rejonie ul. Kościelnej w Dąbrowie Górniczej. Trwają prace przygotowawcze przed rozpoczęciem kolejnych inwestycji wymiany sieci. Część prac związanych z wymianą sieci magistralnej w mieście jest już w trakcie realizacji” – zapowiedziano także w komunikacie.

 Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą: Elektrociepłownia Katowice, Elektrociepłownia Tychy, Elektrociepłownia Bielsko-Biała, Elektrociepłownia Cieszyn oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ta wiedza może uratować życie. Krajowy Trening Pierwszej Pomocy w szpitalu MSWiA w Katowicach

Jak się zachować gdy ktoś nagle stracił przytomność, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową czy jak skutecznie zatamować silny krwotok lub użyć defibrylatora AED – tego i innych umiejętności, które mogą uratować życie będzie się można nauczyć podczas pierwszego Krajowego Treningu Pierwszej Pomocy w szpitalu MSWiA w Katowicach.

JSW sprzedaje hotel Różany Gaj w Gdyni. Cena to 25 mln złotych

Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła kolejny przetarg na sprzedaż hotelu Różany Gaj w Gdyni. Pierwszy raz węglowa spółka chciała go sprzedać już dziesięć lat temu.

GPW jako infrastrukturalny fundament Metropolii GZM. Rola wody w rozwoju miast i biznesu

W dyskusjach o rozwoju gospodarczym Górnego Śląska i Zagłębia najczęściej mówi się o ulgach podatkowych, uzbrojeniu działek czy sieci dróg. Rzadko jednak zauważa się czynnik krytyczny, bez którego żadna fabryka, strefa ekonomiczna ani osiedle mieszkaniowe po prostu nie mają prawa działać: stały i masowy dostęp do wody. W aglomeracji o tak gęstej zabudowie i specyficznej hydrogeologii, kluczową rolę technologiczną odgrywa Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) S.A. w Katowicach – hurtowy dostawca, od którego zależy ciągłość funkcjonowania lokalnej gospodarki i samorządów.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r.