Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu źródłem informacji na temat zmian klimatycznych

Rada Naukowa IAC złożona z najwybitniejszych naukowców z dziedziny klimatu przedstawiła na zlecenie sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Moona raport dotyczący pracy Międzyrządowego Zespołu ds Zmian Klimatu (IPCC) . Jego celem jest podniesienie jakości działań oraz rozwianie wątpliwości opinii publicznej względem aktywności IPCC.

Raport IAC rozwiewa wątpliwości co do rzetelności prac IPCC. Dokument potwierdza, że Międzyrządowy Zespół do Zmian Klimatu jest wiarygodnym źródłem informacji na temat zmian klimatycznych. Raporty przygotowywane przez IPCC mają i będą mieć duże znaczenie w formowaniu narodowych i międzynarodowych programów klimatycznych i polityki finansowania badań zmian klimatycznych. Należy brać na poważnie wnioski płynące z prac IPCC dotyczące tego, że człowiek jest sprawcą zmian klimatu i że powinien podjąć się zwalczania efektów zmian klimatycznych.

- Miejmy nadzieję, że będą uwzględniane w przyszłości również przez polski rząd - podkreślił w przesłanym portalowi nettg.pl Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej, prezes Mazowieckiego Okręgu Polskiego Klubu Ekologicznego.

IPCC, czyli Międzyrządowy Zespół do Zmian Klimatu został powołany w 1988 przez dwie organizacje Narodów Zjednoczonych, Światową Organizację Meteorologiczną oraz Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w celu oceny ryzyka związanego z wpływem człowieka na zmianę klimatu. IPCC regularnie publikuje raporty dotyczące zmian klimatycznych. W 2007 roku wraz z Alem Gorem IPCC zostało uhonorowane pokojową Nagrodą Nobla za pracę na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.