Miedziowa spółka przyjęła w tym tygodniu politykę klimatyczną

1554117477 marcinchludzinskikghm crop

fot: Newseria

– Łączny budżet przeznaczony na ten cel to 1 mln zł. Stypendia dadzą sportowcom możliwość spokojnego przygotowania się przed letnią olimpiadą w Tokio w 2020 r. – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź

fot: Newseria

- Zakładamy, że w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie - powiedział w środę, 17 listopada, podczas konferencji prasowej nt. wyników grupy KGHM za III kwartał i 9 miesięcy 2021 r. prezes miedziowej spółki Marcin Chludziński.

Skorygowana EBITDA grupy KGHM wyniosła w trzecim kwartale 2021 r. 2417 mln zł wobec 2705 mln zł w drugim kwartale 2021 r. i wobec 1767 mln zł przed rokiem - wynika z wyliczeń PAP Biznes na podstawie raportu kwartalnego spółki, który został opublikowany we wtorek.

Prezes KGHM Polska Miedź SA Marcin Chludziński podczas konferencji nt. wyników grupy KGHM za III kwartał i 9 miesięcy 2021 r. przypomniał, że w tym tygodniu miedziowa spółka przyjęła politykę klimatyczną KGHM Polska Miedź SA. - Jest to wymóg czasu, determinowany regulacjami europejskimi, ale także wymóg rynkowy związany z transparentnością naszego działania, naszej produkcji - mówił prezes.

Dodał, że przyjęty dokument jest planem aplikacyjnym. - Mówi nam o tym, co KGHM powinien zrobić w odniesieniu do zmian klimatycznych i jaki jest wpływ spółki, jeśli chodzi o klimat, i co planujemy w ramach działań w spółce, aby ten wpływ ograniczać i zmieniać - mówił.

Chludziński wskazał, że według założeń przyjętego dokumentu w 2050 r. KGHM może być firmą neutralną klimatycznie. - Przechodzimy przez dwa etapy do tego momentu, ponieważ w roku 2030 zakładamy redukcję emisji o 30 proc. względem roku bazowego 2020 (...), a w 2050 neutralność klimatyczną - mówił.

Prezes podkreślił, że ograniczenie emisji będzie osiągane dzięki realizacji projektów już wcześniej zaplanowanych. To zakup energii z zielonych źródeł, budowa własnych projektów, wprowadzanie technologii, która pozwala na mniejsze zużycie energii. To również tematy związane z naszą samodzielnością energetyczną, jeśli chodzi o wątki wiązane z energią jądrową - mówił.

Chludziński wskazał też na używanie wodoru w procesach technologicznych, elektromobilność w eksploatacji górniczej czy technologię wychwytu i magazynowania CO2. - Te technologie, które są możliwe do wdrożenia już teraz, są opisane, a cześć technologii jest jeszcze w fazie badawczo-rozwojowej - mówił.

Mówiąc o wynikach KGHM po 9 miesiącach tego roku, prezes wskazał m.in. na wynik EBITDA. EBITDA większa rok do roku o 75 proc. Wynosi obecnie 7730 mln zł. - Jest to związane zarówno ze wzrostem przychodów, czyli naszą sprzedażą po lepszej cenie, bo nie ukrywamy, że lepsza cena nas wspiera. To są o 31 proc. większe przychody, co daje 21 mld 735 mln zł - mówił.

Chludzińskie wskazał też na 10-proc. wzrost produkcji miedzi w tym roku. - Zwiększamy efektywności produkcji, to jest czynnik, który nas ratuje nawet wtedy, kiedy cena (miedzi - przyp. PAP) jest niższa - mówił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.