Miedziane Rywalizacje to program stypendialny, którym KGHM obejmie sportowców

fot: Maciej Dorosiński

- Z roku na rok obserwujemy wzrost liczby krajowych podróży turystycznych - przyznał minister sportu i turystyki Witold Bańka

fot: Maciej Dorosiński

KGHM Polska Miedź SA zainaugurował w środę, 27 marca, „Miedziane Rywalizacje”. Jest to nowy program skierowany jest do utalentowanych polskich sportowców. Każdy z beneficjentów otrzyma indywidualne wsparcie finansowe - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki. W 2019 r. miedziowy gigant przeznaczy na wspomaganie polskiego sportu kilkadziesiąt milionów złotych. W inauguracji programu uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki oraz minister sportu i turystyki Witold Bańka. 

Stypendia dla 15 sportowców, wybranych we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, pozwalają zawodnikom skupić się na treningach i dążeniu do najlepszych wyników. Beneficjentami programu w 2019 r. zostali: Tomasz Bartnik (strzelectwo), Damian Bieniek (kolarstwo), Mateusz Biskup (wioślarstwo), Klaudia Breś (strzelectwo), Monika Chabel (wioślarstwo), Natalia Czerwonka (łyżwiarstwo szybkie), Joanna Dittmann (wioślarstwo), Radosław Kawęcki (pływanie), Kacper Kłos (podnoszenie ciężarów), Arkadiusz Michalski (podnoszenie ciężarów), Aleksandra Mierzejewska (podnoszenie ciężarów), Jakub Murias (kolarstwo), Adrian Tekliński (kolarstwo), Ewa Trzebińska (szermierka), oraz Mirosław Zientarski (wioślarstwo).

Program stypendialny „Miedziane Rywalizacje” służy wsparciu utalentowanych polskich sportowców. KGHM będzie pomagać im w tworzeniu warunków do treningu i dzięki temu przyczyni się do osiągania sukcesów. Akcja wpisuje się w długofalowy proces rozwoju polskiego sportu i jest prowadzona w dialogu z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

- Myślimy o sporcie w perspektywie długoterminowej. Dodatkowe bezpośrednie finansowanie utalentowanych zawodników jest niezwykle ważną częścią naszej długofalowej i spójnej strategii rozwoju polskiego sportu. Cieszy mnie, że w jej realizację włącza się KGHM Polska Miedź i kolejni sportowcy otrzymają istotne pozazwiązkowe wsparcie. Już ponad 320 zawodników, uprawiających dyscypliny olimpijskie, objętych jest indywidualnym sponsoringiem jeszcze bardziej zwiększającym ich komfort przygotowań do najważniejszych startów. Jestem przekonany, że nasze wspólne działania znacząco przyczynią się do licznych sukcesów i zapisania kolejnych pięknych kart w historii polskiego sportu – powiedział Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

Podstawą do przyznania stypendium przez prezesa zarządu KGHM Polska Miedź SA są wzorowe osiągnięcia sportowe i zorientowanie na coraz lepsze wyniki. Oprócz zawodników zarekomendowanych przez MSiT KGHM Polska Miedź postanowił dodatkowo wyróżnić pięciu lokalnych sportowców z Zagłębia Miedziowego, wśród których znaleźli się Paweł Czyżyk (boks), Wiesław Kiwacki (sporty siłowe), Kasper Kulpa (tenis), Daniel Romańczuk (strzelectwo) oraz Wiktor Woźny (pływanie).

- Wiemy, jak cierpliwie i skutecznie dążyć do celu. Mamy też świadomość, jak ogromnych zasobów potrzeba, by dotrzeć na sportowy szczyt. Najmłodszy z naszych stypendystów ma 12 lat, a już od lat wytrwale trenuje. Nasze wsparcie może pomóc wychować championa. Miedziowe Rywalizacje sprawią, że utalentowani sportowcy nie stracą wiary w sens uprawiania sportu z powodów wyzwań materialnych – podkreślił prezes KGHM Marcin Chludziński.

KGHM Polska Miedź jest znaczącym mecenasem polskiego sportu. Obejmuje patronat nad ważnymi przedsięwzięciami z dziedziny aktywności fizycznej na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Od dekad wspiera sport profesjonalny i amatorski. Miedziowa spółka promuje zdrowy tryb życia, wspomaga finansowo szkolenie dzieci i młodzieży, integruje młodych zawodników z różnych części regionu oraz dociera do uzdolnionych dzieci z terenów wiejskich. Jest sponsorem drużyn piłki nożnej, piłki ręcznej oraz siatkówki. Na wsparcie sportu i aktywnego stylu życia KGHM przeznacza kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.