Miedź w Londynie tanieje

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, po raz pierwszy od 6 sesji, bo na rynku pojawiają się spekulacje, że Fed może, wcześniej niż to się ocenia, rozpocząć ograniczanie programu stymulowania gospodarki USA - informują maklerzy.

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.240,25 USD za tonę, po spadku o 0,7 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień staniał o 0,7 proc. do 3,3040 USD.

Miedź w dostawach na styczeń na giełdzie metali w Szanghaju staniała o 0,4 proc. do 51.870 juanów (8.513 USD) za tonę.

Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni oświadczyli, że zanim zdecydują się na ograniczenie programu chcą zobaczyć więcej dowodów na trwałość wzrostu w USA.

W komunikacie po posiedzeniu Fed oświadczył, że oczekuje "dalszych dowodów na trwałość wzrostu w USA, zanim zdecyduje się na dostosowanie tempa skupu obligacji".

Amerykański Bank Centralny będzie tym samym dalej miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 45 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 40 mld USD miesięcznie.

Obecny konsensus rynkowy zakłada, że Fed nie wprowadzi zmian w programie QE do marca 2014 r.

Fed powtórzył w środę, że zamierza pozostawić bez zmian obecne "wyjątkowo niskie" stopy procentowe w USA, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.

"Chociaż Fed nadal utrzymuje stymulowanie gospodarki, to możemy spodziewać się jego ograniczenia w nadchodzących miesiącach" - mówi Kazuhiko Saito, analityk firmy brokerskiej Fujitomi Co. w Tokio.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Krzysztof Galos: „Bezpieczeństwo surowcowe Polski zaczyna się w drugim obiegu”. Gra toczy się o metale dla energetyki i obronności

Stawka rośnie wraz z napięciami geopolitycznymi. Europa nadal sprowadza wiele metali, pierwiastków i komponentów z ograniczonej liczby kierunków.

Skarbówka zabezpieczyła ponad 47 tys. sztuk nielegalnych papierosów

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przejęli 47 tys. sztuk nielegalnych papierosów na terenie Dąbrowy Górniczej i Katowic. Miały trafić na czarny rynek. Wartość uszczuplenia z tytułu niezapłaconej akcyzy i podatku VAT wyniosła blisko 90 tys. zł.

Historyczny krok PGZ. Polski producent trotylu wchodzi do Wielkiej Brytanii

Polska Grupa Zbrojeniowa szykuje się do pierwszej w swojej historii inwestycji zagranicznej. Wchodzące w skład PGZ Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. oraz brytyjski koncern BAE Systems podpisały w poniedziałek, 27 lipca 2026 r., w Kraśniku list intencyjny, który otwiera drogę do rozwoju produkcji materiałów energetycznych w Wielkiej Brytanii, z możliwym wsparciem rządowego programu UK Energetics. 

Miasta nie chcą już autobusów wodorowych. Kosztują za dużo

Samorządy wycofują się z zakupu autobusów wodorowych. O powodach czytamy w raporcie CEE Bankwatch Network / Polskiej Zielonej Sieci.