Miasta GZM wśród najbardziej gospodarnych samorządów

1525001424 grota roweckiego tychy googlemaps

fot: Maps Google

Nowa droga połączy ul. Grota Roweckiego i Starokościelną (u dołu po lewej) z trasą krajową 44 (ul. Oświęcimska) na północy miasta w dzielnicy Wartogłowiec

fot: Maps Google

Gospodarny jak Ślązak? Tychy zajęły pierwsze miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce w kategorii miast na prawach powiatu. Do pierwszej dziesiątki dostały się także Gliwice i Katowice. Natomiast Imielin i Knurów znalazły się w pierwszej dziesiątce w kategorii najbardziej gospodarnych gmin miejskich.

Ekonomiści przeanalizowali finanse 2790 polskich gmin, miast i powiatów. Badali sposób gospodarowania pieniędzmi, pracowali na „twardych danych” – oficjalnych sprawozdaniach finansowych, jakie każda jednostka samorządu terytorialnego składa do Okręgowej Izby Obrachunkowej. W ten sposób powstał Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce.

Wśród 66. miast na prawach powiatu pierwsze miejsce zajęły Tychy. Na 5. miejscu ulokowały się Gliwice, a na 7. – Katowice.

1 miejsce: Tychy
2. Warszawa
3. Sopot
4. Poznań
5. Gliwice
6. Gdańsk
7. Katowice
8. Bielsko-Biała
9. Bydgoszcz
10. Wrocław

Ponadto w Polsce funkcjonuje 235 gmin miejskich, a Imielin i Knurów zajęły w tym zestawieniu kolejno 5. i 7. miejsce:

1. Józefów (woj. mazowieckie)
2. Puszczykowo (woj. wielkopolskie)
3. Podkowa Leśna (woj. mazowieckie)
4. Krynica Morska (woj. pomorskie)
5. Imielin (woj. śląskie)
6. Bukowno (woj. małopolskie)
7. Knurów (woj. śląskie)
8. Jordanów (woj. małopolskie)
9. Luboń (woj. wielkopolskie)
10. Ząbki (woj. mazowieckie)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Co z głową „Żyrafy” z Tauron Parku Śląskiego? Zdemontowano ją już ponad trzy lata temu

Rzeźba „Żyrafa” z Tauron Parku Śląskiego straciła swoją głowę ponad trzy lata temu i do dziś jej nie odzyskała. Rzeźba nadal jest w remoncie i ciągle nie wiadomo kiedy głowa wróci na swoje miejsce, bo problemem jest… szyja. - Firma, która wykonuje tą inwestycję kwestionuje nawet własną ekspertyzę, która mówi o konieczności wymiany szyi – mówi w rozmowie z netTG.pl prezes Tauron Parku Śląskiego Paweł Bilangowski.

Katowice inwestują w fachowców. Miliony na nowoczesne szkolnictwo zawodowe

Katowice otrzymają blisko 3,5 mln zł dofinansowania na rozwój szkolnictwa zawodowego. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na kursy, staże uczniowskie, szkolenia dla nauczycieli oraz doposażenie szkolnych pracowni w nowoczesny sprzęt.

W sobotę zakupy z problemami. Mamy święto

Piątek jest ostatnim w tym tygodniu dniem, w którym można zrobić zakupy, niektóre sklepy będą czynne dłużej. W sobotę większość sklepów będzie nieczynna w związku z przypadającym na 15 sierpnia świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Rentawdowia1

Renta wdowia idzie w górę. Sprawdź, ile zyskasz

Od 1 stycznia 2027 r. zmieni się kluczowy parametr renty wdowiej – udział drugiego świadczenia wzrośnie z 15 do 25 proc., co przełoży się na wyższe comiesięczne wypłaty dla wdów i wdowców. ZUS przypomina, że zmiana nastąpi z urzędu, bez konieczności składania nowych wniosków.