Miasta chcą kupić ponad 380 bezemisyjnych autobusów

1630656183 elektro

fot: sosnowiec.pl

Autobusy będą wykorzystywane na 11 liniach kursujących po Sosnowcu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Czeladzi i Wojkowicach

fot: sosnowiec.pl

W ramach drugiej edycji konkursu Zielony Transport Publiczny, 67 miast i gmin w Polsce chce kupić ponad 380 bezemisyjnych autobusów - poinformował w piątek NFOŚiGW. Dodano, że na wsparcie do zakupu przeznaczonych zostanie 916 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o zakończeniu drugiego naboru w ramach konkursu Zielony Transport Publiczny.

Wyjaśniono, że do Funduszu trafiło 101 wniosków od organizatorów transportu publicznego z całej Polski, w tym 69 wniosków o dotację. Wartość projektów wstępnie zakwalifikowanych do kolejnego kroku, czyli negocjacji warunków dofinansowania, została oszacowana na kwotę ponad 1,26 mld zł, z czego blisko 1,1 mld zł stanowić będą koszty kwalifikowane.

Jak zauważono, dla NFOŚiGW ważne jest to, że wśród wnioskodawców dominują przedstawiciele samorządów średnich i małych miast. Dodano, że na zakup ekobusów przeznaczonych będzie 780,3 mln zł w formie bezzwrotnych dotacji oraz ponad 136 mln zł jako niskooprocentowane pożyczki.

Fundusz przekazał, że w ramach złożonych wniosków planowane inwestycje zakładają kupno 340 autobusów elektrycznych oraz 48 busów wodorowych. Miasta i gminy chcą też zbudować 277 punktów ładowania oraz dwie stacje tankowania wodoru.

- Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku, począwszy od roku 2025 w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców każdy przetarg musi dotyczyć wyłącznie zero-i niskoemisyjnych środków transportu zbiorowego. To ambitny, ale konieczny cel dla zdrowszego życia w polskich miastach i miasteczkach. Pomagają go realizować kolejne odsłony programu Zielony Transport Publiczny - wskazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana w komunikacie.

Celem programu ielony Transport Publiczny jest upowszechnianie zeroemisyjnej komunikacji miejskiej w Polsce.

- Warto także podkreślić, że w tej odsłonie programu zostały przewidziane preferencje dla mniejszych samorządów, które chcą rozwijać +zielony+ transport miejski, a na co dzień mierzą się z wyzwaniami społeczno-gospodarczymi. Dzięki kolejnemu zastrzykowi wsparcia na modernizację taboru miejskiego takie samorządy będą mogły łatwiej radzić sobie z problemem wykluczenia transportowego, które według różnych szacunków może dotykać od 11 do nawet 15 mln Polaków - wskazał p.o. prezesa NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Fundusz wyjaśnił, że wśród samorządów, które przechodzą do fazy negocjacji warunków dofinansowania zakupu autobusów, znalazło się sześć gmin uzdrowiskowych: Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Muszyna, Rabka-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Augustów. Łącznie do fazy negocjacji zakwalifikowało się 67 gmin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.