MG: działania na rzecz wykorzystania metanu

fot: Kompania Węglowa

Stacja odmetanowania w Jankowicach

fot: Kompania Węglowa

Ponad 800 mln m3 metanu rocznie uwalniane jest w trakcie produkcji węgla kamiennego. Aby zwiększyć jego zagospodarowanie, potrzebne są zmiany w obowiązującym systemie wsparcia, z którego skorzystają przedsiębiorcy zainteresowani produkcją energii z wykorzystaniem tego surowca. "Analizę skuteczności systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z metanu" w środę (6 czerwca) przyjęło kierownictwo Ministerstwa Gospodarki - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez resort.

Obecnie w polskim górnictwie wyprowadzanych jest rocznie ponad 800 mln m3 metanu, z czego ok. 600 mln m3 drogą wentylacyjną, a 200 mln m3 poprzez instalacje odmetanowienia kopalń. Spółki węglowe coraz częściej decydują się na produkcję energii z tego surowca. W efekcie w ciągu ostatnich 5 lat odnotowaliśmy ponad 20 proc. wzrost wykorzystania metanu.

Istniejące w Polsce mechanizmy wsparcia dla produkcji energii elektrycznej z metanu pochodzącego z kopalń węgla kamiennego nie odpowiadają potrzebom rynku. Stworzony w 2010 r. system w postaci świadectw oraz pomocy publicznej dla modernizacji nie jest wystarczającą zachętą dla przedsiębiorców. Autorzy analizy proponują zatem rozszerzenie systemu wsparcia na zasadach zbliżonych do pomocy dla OZE. Mogliby korzystać z niego zarówno przedsiębiorcy produkujący energię elektryczną jak i ciepło. Ułatwi to znacznie gospodarcze wykorzystanie metanu.

Zgodnie z dokumentem, wsparciem powinien zostać objęty również proces utylizacji i zagospodarowania metanu wentylacyjnego, który stanowi ok. 80 proc. całkowitej ilości metanu uwalnianego podczas eksploatacji górniczej. Umożliwi to zagospodarowanie i racjonalne wykorzystanie gazu, który obecnie trafiła do atmosfery.

Obowiązek przeprowadzenia analizy skuteczności wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z metanu uwalnianego i ujmowanego przy eksploatacji węgla kamiennego nakłada "Program działań wykonawczych na lata 2009 - 2012", który jest załącznikiem nr 3 do "Polityki energetycznej Polski do 2030 r."

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie realizują Projekt pt. Proekologiczna technologia utylizacji metanu z kopalń. Celem projektu jest opracowanie nowoczesnej technologii dla utleniania metanu z powietrza wentylacyjnego kopalń.

Polska od 2007 r., bierze udział w pracach Global Methane Initiative - GMI (do 2010 r. Methane to Markets Partnership). Jest to międzynarodowe partnerstwo, mające na celu redukcję emisji oraz energetyczne wykorzystanie metanu w gospodarce. Należą do niego przedstawicieli organów administracji, przedsiębiorstw górniczych i instytutów badawczych. Jednym z istotnych działań w ramach GMI są projekty finansowane z grantów przyznawanych m.in. przez Amerykańską Environmental Protection Agency. W październiku 2011 r. Polska była gospodarzem pierwszego posiedzenia Komitetu Sterującego GMI.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.