Pielgrzymki piekarskie to też okazja do społecznej debaty na najważniejsze w kraju tematy, kwestie praw robotniczych

fot: Maciej Dorosiński

Do Piekar Śląskich tradycyjnie już przybędzie nawet 100 tysięcy osób

fot: Maciej Dorosiński

Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej odbędzie się w najbliższą niedzielę, 28 maja. Tegoroczne hasło brzmi: Wierzę w Kościół Chrystusowy.

Do Piekar Śląskich tradycyjnie już przybędzie nawet 100 tysięcy osób. Ta pielgrzymka ma długą i piękną tradycję. Słowo Boże podczas niej głosili kardynałowie: Karol Wojtyła, Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski oraz Józef Glemp.

Pierwsza pielgrzymka stanowa odbyła się już przed II wojną światową. Była to pielgrzymka kobiet. Mężczyźni przed obliczem Matki Boskiej Piekarskiej po raz pierwszy stanęli gromadnie w 1947 roku. Od tej pory to tradycja duchowej stolicy Śląska. Od 1949 roku władze PRL-u robiły wszystko, by ograniczyć liczbę pielgrzymów poprzez represje administracyjne. To jednak się nie udało.

Pielgrzymki piekarskie to też okazja do społecznej debaty na najważniejsze w kraju tematy, kwestie praw robotniczych. To podczas nich domagano się poszanowania praw ludzkich, społecznych i religijnych.

Uroczystości w najbliższą niedzielę rozpoczną się o godz. 8.00 godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP. Pół godziny później – modlitwa różańcowa. O 9.30 rozpocznie się procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej. Pielgrzymów powita i wygłosi słowo społeczne abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

O 11.00 rozpocznie się msza pod przewodnictwem i z homilią kardynała Kazimierza Nycza. O 13.45 – godzina ewangelizacyjna, a o 15.00 – nabożeństwo majowe pod przewodnictwem bp. seniora diecezji płockiej Piotra Libery.

Służby miejskie informują o zmianach organizacji ruchu. Wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach 7.00-18.00. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.