Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.63 PLN (-3.29%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.90 PLN (+1.40%)

ORLEN S.A.

132.84 PLN (-0.12%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.59 PLN (-1.40%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.42 PLN (-0.81%)

Enea S.A.

24.38 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.30 PLN (-1.33%)

Złoto

4 746.76 USD (+0.94%)

Srebro

74.38 USD (-1.52%)

Ropa naftowa

102.99 USD (-0.59%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.31%)

Miedź

5.62 USD (-0.57%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.63 PLN (-3.29%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.90 PLN (+1.40%)

ORLEN S.A.

132.84 PLN (-0.12%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.59 PLN (-1.40%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.42 PLN (-0.81%)

Enea S.A.

24.38 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.30 PLN (-1.33%)

Złoto

4 746.76 USD (+0.94%)

Srebro

74.38 USD (-1.52%)

Ropa naftowa

102.99 USD (-0.59%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.31%)

Miedź

5.62 USD (-0.57%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Metan, zamykanie kopalń, tereny pogórnicze - o tym na konferencji

Metanjsw

fot: Facebook JSW SA

Nie tylko o metanie dyskutowano podczas katowickiej konferencji

fot: Facebook JSW SA

W Głównym Instytucie Górnictwa - Państwowym Instytucie Badawczym odbywa się konferencja z udziałem światowych ekspertów. Jej tematem jest między innymi monitorowanie, wychwytywanie i wykorzystywanie metanu z kopalń.

Grupa Ekspertów UNECE ds. Metanu z Kopalni Węgla (CMM) i Sprawiedliwej Transformacji wspólnie z Międzynarodowym Centrum Doskonałości ds. CMM w Polsce oraz Clean Air Task Force zorganizowała w siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Katowicach warsztaty na temat najlepszych praktyk z zakresu monitorowania, wychwytywania i wykorzystywania metanu z kopalń węgla. Konferencja odbywa się 5 i 6 listopada.

Wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń między ekspertami z Polski i z zagranicy i stwarza szansę na wspólne wypracowanie metod pozwalających na skuteczne rozwiązanie problemów i wyzwań, z którymi spotykają się oni w swojej pracy – czytamy w komunikacie GIG-PIB.

Konferencja porusza również problemy związane z zamykaniem kopalń i zmianą przeznaczenia terenów pogórniczych. Omawia też przepisy rozporządzenia Unii Europejskiej dotyczącego metanu w celu zidentyfikowania wyzwań, jakie jego wdrożenie może stawiać przed państwami członkowskimi UE.

Główne tematy podejmowane przez ekspertów to: kwestie emisji metanu z kopalni węgla w państwach członkowskich ONZ, innowacje z zakresu wychwytywania, wykorzystania, i utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego, najnowsze osiągnięcia w dziedzinie detekcji i pomiaru emisji metanu, metody i skuteczność wychwytywania i wykorzystania metanu z kopalni węgla w Polsce, wyzwania związane z implementacją w Polsce rozporządzenia UE dotyczącego metanu, oraz zamykanie kopalń i zmiana przeznaczenia terenów pogórniczych.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak dobrać wycieraczki do swojego samochodu?

Wycieraczki samochodowe to element, który często bywa niedoceniany, dopóki nie zacznie sprawiać problemów. Tymczasem ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dobra widoczność podczas deszczu, śniegu czy jazdy nocą zależy właśnie od jakości i dopasowania tego niewielkiego, ale istotnego elementu. Właściwie dobrane wycieraczki pozwalają uniknąć smug, skrzypienia i niedokładnego oczyszczania szyby, co znacząco poprawia komfort prowadzenia pojazdu.

We wtorek było 10 sytuacji, gdy ceny paliw przekraczały cenę maksymalną

Krajowa Administracja Skarbowa monitoruje stosowanie cen maksymalnych przez stacje paliw; we wtorek było 10 przypadków zawyżonych cen paliw - poinformował wiceminister finansów, szef KAS Marcin Łoboda.

Orlen zmienił hurtowe ceny paliw

Orlen zmienił w środę ceny hurtowe paliw, podnosząc o 16 zł na metr sześc. cenę benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 i obniżając o 14 zł na metr sześc. cenę oleju napędowego Ekodiesel - wynika z danych opublikowanych przez koncern. We wtorek oba te podstawowe paliwa zdrożały.

Motyka: Jeśli kierowcy z Niemiec będą kupować zbyt dużo paliwa, rząd może wprowadzić limity

Jeśli kierowcy z Niemiec będą kupować na polskich stacjach tyle paliwa, że zagrozi to przerwaniem podaży, rząd będzie mógł wprowadzić limity tankowania - przekazał we wtorek minister energii Miłosz Motyka. Zaznaczył, że sytuacja na stacjach paliw w przygranicznych powiatach jest stale monitorowana.