Metan: jest na Atlantyku, ale trudno go będzie wydobyć

fot: ARC

Hydraty metanu występują także na brytyjskich wodach Atlantyku

fot: ARC

Brytyjskie służby geologiczne potwierdzają, że na brytyjskich wodach Atlantyku znajdują się znaczące zasoby gazu w postaci tzw. hydratów metanu. Przyznają jednak, że ich eksploatacja może być trudna.

Brytyjscy geologowie mogą powiedzieć z całą pewnością, że hydraty metanu występują także na brytyjskich wodach Atlantyku. Ich istnienie zostało potwierdzone na krawędzi szelfu kontynentalnego. Nie wiadomo jednak, jak duże mogą być te zasoby, ani czy kiedykolwiek uda się je skutecznie eksploatować.

- Naukowcy sugerują, że zawartość węgla w hydratach metanu na całej planecie jest mniej więcej zbliżona do ilości węgla w postaci każdej innej substancji organicznej - twierdzi Chris Rochelle z British Geological Survey na łamach portalu internetowego BBC News.

Oznacza to, że energia zgromadzona w hydratach jest większa niż w postaci złóż ropy, gazu i węgla razem wziętych. Szacuje się bowiem, że w jednym metrze sześciennym kryształów hydratów znajduje się nawet 160 metrów sześciennych gazu. Tak wysokie stężenie było możliwe dzięki połączeniu niskiej temperatury i wysokiego ciśnienia.

Te same czynniki sprawiają jednak, że gaz jest trudny do eksploatacji. Hydraty zalegają bowiem dosyć głęboko pod powierzchnią morza. W przypadku Wielkiej Brytanii dodatkowym utrudnieniem jest też spora odległość od lądu. W przypadku innych krajów, jak choćby Japonii czy USA, gdzie badania nad hydratami są najbardziej zaawansowane, złoża te znajdują się znacznie bliżej lądu.

Pozyskanie gazu z hydratów wymaga więc operowania w trudnych warunkach: niskiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Naukowcy podkreślają też, że istnieje spore ryzyko zdestabilizowania dna morskiego w rejonie eksploatacji, co może doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznych podmorskich osunięć ziemi.

Równie niebezpieczne może być niekontrolowane uwalnianie się metanu z hydratów, co może mieć istotny wpływ na postępowanie globalnego ocieplenia klimatu - metan jest bowiem 30 razy bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla.

Najbardziej zaawansowane prace nad pozyskaniem gazu z hydratów mają miejsce w USA i Japonii. W Stanach Zjednoczonych prace badawcze były prowadzone już na początku lat 80. Do tej pory wykonano już kilka testowych projektów m.in. na Atlantyku, na północ od Alaski i w Zatoce Meksykańskiej.

To jednak Japończycy dokonali w zeszłym roku pierwszego na świecie udanego wydobycia gazu z hydratów w rowu Nankai u wschodniego wybrzeża kraju. Japonia wydaje się najbardziej zdeterminowana w badaniach nad hydratami, ze względu na swoje uzależnienie od gazu po odejściu od energetyki atomowej w efekcie katastrowy w Fukushimie. Plany mówią o rozpoczęciu komercyjnego wydobycia przed końcem obecnej dekady, choć wydaje się to optymistycznym założeniem.

W przypadku USA postęp w pracach badawczych wstrzymuje póki co utrzymujący się boom łupkowy, złoża te są bowiem póki co wciąż wyeksploatowane w niewielkim stopniu i nieporównywalnie tańsze w eksploatacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.