Meissen: Rozpoczęło się spotkanie szefów urzędów górniczych

Dziś (5 lipca) w saksońskim Meissen rozpoczęło się XVI spotkanie szefów urzędów górniczych krajów europejskich. Uczestniczy w nim trzyosobowa delegacja Wyższego Urzędu Górniczego z jego prezesem, Piotrem Litwą - poinformowała nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.


- W europejskim zgromadzeniu będę uczestniczył po raz drugi. W ubiegłym roku w Talinie tematem przewodnim obrad było gospodarowanie odpadami w przemyśle wydobywczym. Praktyka cyklicznych spotkań służy wymianie doświadczeń i pomaga w rozwiązywaniu krajowych problemów poprzez poznawanie rozwiązań, które okazały się efektywne w innych państwach. Cel szefów urzędów górniczych jest wspólny. Zależy nam na efektywnej eksploatacji złóż przy maksymalnej ochronie środowiska oraz zdrowia i życia górników - przed wyjazdem do Meissen w Saksonii powiedziałprezes WUG, Piotr Litwa.


Przewidziane do środy spotkanie jest poświęcone zagadnieniom egzekwowaniaprzepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska w przemyśle wydobywczym. Nasza delegacja zamierza zaproponować szefom europejskich urzędów górniczych organizację kolejnych obrad w Polsce.


- Chcemy być gospodarzem przyszłorocznego spotkania, ponieważ zbiegłoby się z polską prezydencją w Komisji Europejskiej. W sugestiach tematycznych zaproponujemy dwa, niezmiernie istotne dla dalszego funkcjonowania branży wydobywczej w Europie, wątki. Myślę o transpozycji dyrektywy 209/31/WE w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz roli i zadań organów nadzoru górniczego w tym przedsięwzięciu. Drugi z tematów nawiązywałby do regulacji prawnych i doświadczeń w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych - zarysował
te sugestie prezes WUG.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.