Media: w Trybunie o nowym układzie zbiorowym w PGG

fot: ARC

fot: ARC

W czwartek, 22 lutego, do rąk Czytelników oddamy najnowszy numer Trybuny Górniczej. W nim sporo uwagi poświęcimy Polskiej Grupie Górniczej, w której trwają prace nad układem zbiorowym pracy. Ponadto spółka na ten rok szykuje spore inwestycje. Znaczna część środków będzie wydana na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy. O tym oraz o danych dotyczących bhp w kopalniach Grupy także będzie można przeczytać w nowym numerze TG.

Wspominamy również wspaniałego człowieka i wybitnego naukowca - profesora Pawła Krzystolika, który zmarł 16 lutego w Pszczynie. Był on światowej sławy znawcą bezpieczeństwa i wybuchowości w kopalniach. Przez lata był związany z Głównym Instytutem Górnictwa. Przed pięcioma laty, gdy świętował swoje 80. urodziny oraz 57 lat pracy zawodowej podzielił się swoimi wspomnieniami z TG, niektóre z nich przywołujemy.

O konieczności wprowadzenia w górnictwie nowego układu zbiorowego pracy, mówi na naszych łamach prof. Jan Wojtyła, przewodniczący rady nadzorczej PGG i były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

- Układ zbiorowy w górnictwie został wypowiedziany i dobrze, bo był bardzo skomplikowany i chaotyczny. Był obarczony licznymi wadami legislacyjnymi. To były przepisy, które powstawały w innych realiach gospodarczych – stwierdza prof. Wojtyła.

Nie zabraknie także materiałów poświęconych pensjom górników oraz nagrodom rocznym wypłacanym w innych branżach. Przyglądamy się także postępom na placu budowy szybu Grzegorz w Tauronie Wydobycie oraz piszemy o ścianie 104 w pokładzie 209, która niebawem ruszy w ruchu Ziemowit. Wyjaśniamy także jakie znacznie dla zakładu górniczego ma plan ruchu i jakie procedury są z nim związane.

Dział „Po szychcie” w tym numerze zdominował sport. Przedstawiamy Krzysztofa Rogulskiego, który jest pracownikiem Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, a jego wielka pasją jest judo. Ponadto zachęcamy do udziału w Zawodach Narciarskich Górników w Slalomie Gigancie o II Puchar Ministra Energii, które odbędą się już 3 marca na stokach Stacji Narciarskiej Cieńków w Wiśle.

Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.