Media: w Trybunie o deputatach i nie tylko

fot: ARC

fot: ARC

Zbliża się czwartek więc do rąk naszych Czytelników oddamy kolejny numer Trybuny Górniczej. W najbliższym wydaniu oczywiście nie mogło zabraknąć tematu rekompensaty za utracony deputat węglowy, która ma być wypłacona do końca roku.

Ponadto w numerze znajdzie się relacja z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Wodzisławiu Śląskim. Głowa państwa w czasie spotkania z mieszkańcami mówiła m.in. o restrukturyzacji górnictwa. 

Mamy również pierwsze informacje na temat strategii Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW, uchylił rąbka tajemnicy w czasie konferencji Koksownictwo 2017.

Wiadomo, że kopalnie nie są dane raz na zawsze i dlatego trzeba myśleć, co zrobić z pogórniczymi terenami. Na ich zagospodarowanie może trafić kilkanaście miliardów złotych. To niebywała szansa dla województwa. O tym w artykule pt. „Lek na znikające śląskie kopalnie?”.

W najnowszym wydaniu nie może także zabraknąć komentarzy i wywiadów. Prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IV Polskiego Kongresu Górniczego dr Jerzy Kicki odpowiadają na trzy pytania dotyczące sytuacji branży. Natomiast Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, opowiada o planach dotyczących zeskanowania likwidowanych kopalń, by w wersji cyfrowej zachować je dla potomnych.

W TG nie może zabraknac także informacji z kopalń. Prezentujemy oddział G1 P z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit oraz informujemy o przebiegu konkursu „Pracuję bezpiecznie” organizowanego w Polskiej Grupie Górniczej, którego finał już w listopadzie.

Sprawdziliśmy także jak wygląda sytuacja w składach z węglem. Zgodnie z tytułem artykułu węgiel się w nich pojawia i znika.

W tym wydaniu także znajdzie się Kalejdoskop Ekologiczny, w którym najwięcej uwagi poświęcamy walce ze smogiem.

W rubryce Po szychcie tym razem dużo sportu. Zaprezentujemy sylwetkę fightera z ruchu Piast oraz ultramaratończyka z kopalni Pniówek, który rocznie pokonuje dystans 2 tys. km!

Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.