Media: w Trybunie Górniczej o deputatach, doktorantach z PGG i cenach węgla

fot: ARC

fot: ARC

Zbliża się czwartek, a z nim kolejne wydanie Trybuny Górniczej. W najnowszym numerze kontynuujemy temat deputatów węglowych. Wiele wskazuje, że już niebawem ustawa dotycząca rekompensat trafi do podpisu prezydenta.

Ponadto w najnowszym numerze o studiach doktoranckich, które Główny Instytut Górnictwa zorganizował dla kadry inżynieryjno-technicznej Polskiej Grupy Górniczej. Przedstawiamy też wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej. Filtr kominowy ma czterokrotnie ograniczyć emisję toksycznych związków do atmosfery.

Choć górnictwo kojarzy się przede wszystkim z mężczyznami, to w kopalniach nie brakuje także płci pieknej. Piszemy jak sytuacja w tym względzie wygląda w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. 

Ponadto zachęcamy do przeczytania relacji z konferencji poświęconej surowcom naturalnym, która odbyła się w Zakopanem. Stwierdzono na niej m.in., że zależność krajowego górnictwa i energetyki będzie wzrastać.

W nowym numerze pojawi się także raport z rynku węgla. Szacuje się, że ceny „czarnego złota” osiągnęły już swój górny poziom. Co to zatem oznacza?

W TG nie może zabraknąć informacji z kopalń. Piszemy zatem o działaniach podejmowanych w Wieczorku i Murckach-Staszicu. Dzięki nim możliwe ma być wybranie całego pokładu 510. Informujemy także o produktach jakie oferują kopalnia Bobrek-Piekary i Zakład Górniczy Sobieski. Prezentujemy również dane dotyczące bezpieczeństwa pracy. Pierwsze osiem miesięcy to 1075 wypadków.

W ramach cyklu „Pytania o branżę” swoimi opiniami dzielą się poseł Grzegorz Matusiak i prof. Władysław Mielczarski.

Cechą, którą bardzo się ceni u pracowników, jest kreatywność. Tego z pewnością nie można odmówić inżynierowi Łukaszowi Bednarczykowi z kopalni wieczorek. Jego pomysły usprawniły transport dołowy. O tym, jakie to rozwiązania już w najbliższym wydaniu TG.

W rubryce Nauka i historia prezentujemy nowoczesny sprzęt do ratowania ludzi, który można było obejrzeć w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Przytaczamy historię obrońców kopalni Michał i wyjaśniamy czym będzie Klub Innowatora, czyli wspólna inicjatywa Politechniki Śląskiej i Katowickiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej, a w dziale Po szychcie piszemy o Kasi z Krakowa, która jest zakochana w Śląsku. Swoja fascynację regionem wykorzystuje w tatuażach, które wykonuje. Ponadto dawka podziemnej turystki. Tym razem historia szczecińskiej kopalni, w tle z III Rzeszą i wojskiem radzieckim.

Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.