Media: w TG o Szkole Eksploatacji Podziemnej i koncesjach

fot: ARC

fot: ARC

Zbliża się czwartek, a wraz z nim najnowszy numer Trybuny Górniczej. Tym razem sporo miejsca poświęcimy konkursom, które zostały rozstrzygnięte w czasie XXVII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Najbezpieczniejszą kopalnią został ruch Marcel kopalni ROW (PGG), a w Turnieju Wiedzy Górniczej, któremu od lat patronuje TG i portal nettg.pl, triumfował Paweł Rzymanek z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Kluczowym tematem dla przyszłości kopalń są koncesje. Przedstawiamy, jak wygląda sytuacja w tym względzie.

Polecamy także wywiad z prezesem PGNiG Piotrem Woźniakiem. Spółka angażuje się w projekt „Przedeksploatacyjne odmetanowanie pokładów węgla”. Jak wyjaśnia prezes ma on cztery cele: zwiększenie postępu ścianowego, zwiększenie bezpieczeństwa robót, ludzi i urządzeń na dole, wydobycie samego gazu oraz ograniczenie jego emisji do atmosfery.

Na gali, która odbyła się w czasie XXVII SEP podsumowano stan bezpieczeństwa w kopalniach. Ponadto swoje plany przedstawiła Jastrzębska Spółka Węglowa, która zorganizowała sesję z okazji swojego 25-lecia. Wiceprezes Artur Dyczko omówił na niej założenia nowej strategii, a wiceprezes JSW Innowacje Jacek Srokowski zaprezentował kierunki, w których będą podążać prace mające na cele wprowadzanie nowych technologii. Natomiast wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji Piotr Bojarski zdradził, że w PGG cały czas jest w procesie restrukturyzacji, a jednym z wyzwań na ten rok jest informatyzacja.

W najnowszym numerze nie zabraknie także informacji prosto z kopalń. Załoga Mysłowic-Wesołej postanowiła z likwidowanej ściany 576 w partii B wydać cały sprzęt. Jak postanowili, tak zrobili. Kulisy tej akcji przedstawia red. Kajetan Berezowski.

Sprawdzamy także, co się dzieje w gliwickiej Sośnicy. Opisujemy, jak wyglądał program naprawczy wprowadzony w zakładzie i jakie wyzwania stoją przed kopalnią. Z Sośnicą jest związany także jeden z bohaterów działu „Po szychcie”. Jacek Tomczak w wyniku wypadku pod ziemią musiał mieć amputowaną nogę. Pomimo tego dalej pracuje w górnictwie i oddaje się swoim sportowym pasjom. Lista jego osiągnięć jest imponująca i może zawstydzić niejedną osobę. Biegi, triathlon, snowboard, piłka nożna – to tylko niektóre z dyscyplin, które uprawia po wypadku. Jacek pokazuje, że można, wystarczy tylko chcieć.

Drugim sportowcem, którego przedstawiamy jest Aleksander Jasiewicz z ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit. 25-letni bokser w 2017 r. stoczył 16 walk, z których wygrał 12. Górnik z Ziemowita uprawia boks olimpijski i w tym roku będzie walczył o tytuł mistrza Polski w wadze lekkopółśredniej.

Zachęcamy także górniczą brać do zmagań w slalomie gigancie o II Puchar Ministra Energii. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, 3 marca, na stoku Stacji Narciarskiej Cieńków.

Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.