Media: w TG o rekompensatach, rynku mocy i expose premiera

fot: ARC

fot: ARC

W najbliższy czwartek, 14 grudnia, do rąk Czytelników oddamy najnowszy numer Trybuny Górniczej. Sporo uwagi poświęcamy ustawie o rynku mocy, która czeka na podpis głowy państwa. Zgodnie z nią towarami będą i energia, i gotowość do jej dostarczania. Ponadto zachęcamy do przeczytania relacji z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w kopalni Pniówek, gdzie miał okazję poznać zwyczaje panujące na karczmie piwnej.

W TG nie zabraknie także informacji prosto ze spółek i kopalń. Pracownicy JSW mają powody do radości, bo w latach 2018-2019 otrzymają ponad pół miliarda złotych w związku z przywróceniem czternastki i deputatu. Informujemy także o potencjalnych terminach wypłat rekompensat za utracony deputat węglowy. W tym tygodniu spółki, które maja realizować zapisy ustawy, maja otrzymać środki z budżetu państwa.

Grudzień to czas nie tylko uroczystości barbórkowych, ale też okres, gdy wspominamy bohaterską postawę górników w czasie stanu wojennego. Przypominamy strajk w kopalni Piast i pacyfikację kopalni Wujek.

W najnowszym numerze przedstawiamy expose nowego premiera. Mateusz Morawiecki powiedział m.in., że Polska nie chce i nie może rezygnować z węgla.

Zastanawiamy się także, jak będzie wyglądać nowa polityka surowcowa kraju. Opisujemy także pomysł, dzięki któremu nadzór górniczy mógłby otrzymywać na zakup niezbędnego sprzętu część środków, które wpływają do budżetu w związku z karami nakładanymi na przedsiębiorców łamiących przepisy lub nielegalnie eksploatujących surowce.

W TG nie mogło także zabraknąć materiałów związanych stricto z wydobyciem. Opisujemy, jak górnicy z kopalni Budryk dają sobie radę ze ścianą B11. Przedstawiamy także oddział G1 z PG Silesia, który przed Barbórką mógł na swoje konto zapisać rekordowy postęp.

Tegoroczne barbórki powoli przechodzą do historii, ale zapraszamy też do przeczytania relacji z uroczystości zorganizowanych przez WUG i Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce.

W dziale Po szychcie poświęcamy sporo miejsca jubileuszowi Fundacji Rodzin Górniczych. Organizacja ta w ciągu dwóch dekad działalności pomogła ponad 5000 osób oraz gromadziła i rozdysponowała blisko 30 mln zł. Przedstawiamy także motocyklowa wyprawę sztygara z ruchu Marcel kopalni ROW.

Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.