Media: Trybuna Górnicza na Barbórkę

fot: ARC

fot: ARC

W czwartek, 30 listopada, w ręce naszych Czytelników oddamy wyjątkowy numer, przygotowany na nadchodzącą Barbórkę. Z tej racji w numerze nie zabrakło licznych życzeń. Przedstawicielom górniczego stanu składają je m.in.: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, minister energii Krzysztof Tchórzewski, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, obszernie kondycję branży omawia wiceminister Grzegorz Tobiszowski. 

- Budowanie poczucia stabilności wśród pracowników to jedno z naszych najważniejszych zadań. Wiemy, że płace pracowników sektora muszą wzrosnąć. Jest to konieczne m.in. dlatego, że dziś na rynku pracy panuje znacznie większa konkurencja niż w minionych latach. Młody człowiek przychodzący do sektora górniczego musi mieć poczucie, że wybrał branżę stabilną, z przyszłością, która umożliwi mu utrzymanie rodziny i stworzy perspektywę awansu – mówi wiceminister.

Jako, że okres barbórkowy już się rozpoczął, przedstawiamy relacje z pierwszych uroczystości. Opisujemy górniczą pielgrzymkę na Jasną Górę, akademie, które odbyly się w Głównym Instytucie Górnictwa, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i Politechnice Śląskiej oraz karczmę piwną zorganizowaną przez górniczą Solidarność.

Oczywiście w najnowszym wydaniu TG nie zabraknie także informacji prosto z kopalń. Przedstawiamy m.in. załogę oddziału G-1 z ruchu Marcel kopalni ROW oraz zwycięzców konkursu "Pracuję bezpiecznie" z PG Silesia.

Na naszych łamach nie zabraknie także kultury i sportu. Przedstawiamy górniczą wystawę, którą zorganizowała w Sejmie Polska Grupa Górnicza oraz niezwykły bieg ekstremalny "Runmageddon", który odbył się na terenie kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Z racji tego, że w ręce Czytelników oddajemy numer barbórkowy, nie mogło zabraknąć tekstów dotyczących atrybutów i zwyczajów górniczego stanu. Wyjaśniamy, kto może nosić górniczy mundur i dlaczego ma on 29 guzików oraz czym kończy się „skok przez skórę”.

W lubianym dziale „Po szychcie” z przymrużeniem oka odnosimy się do tablic, które przestrzegają w kopalniach przed niebezpieczeństwem. Tym razem zalecenia dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy serwujemy po śląsku.

Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.