Media: brak alternatywy dla atomu

fot: Maciej Dorosiński

- Budowa elektrowni jądrowej uwolni moce na rezerwę energetyki odnawialnej, co zapewni stabilizację sytemu i da możliwość bezpiecznego rozwoju energetyki na Bałtyku – powiedział minister

fot: Maciej Dorosiński

Do końca 2018 r. Ministerstwo Energii przedłoży Radzie Ministrów politykę energetyczną Polski i decyzję rządu ws. budowy elektrowni jądrowej - powiedział Krzysztof Tchórzewski, ministr energii, w wywiadzie, który ukazał się w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”, 14 maja.

Temat budowy elektrowni  jądrowej nierozerwalnie związany jest z budową  farm wiatrowych na Bałtyku. Według resortu energii rozwój farm wiatrowych jest możliwy tylko wtedy, kiedy zostanie zapewnione inne stabilne źródło wytwarzania energii.

- Według mnie w Polsce nie ma alternatywy dla atomu. (…) Budowa elektrowni jądrowej uwolni moce na rezerwę energetyki odnawialnej, co zapewni stabilizację sytemu i da możliwość bezpiecznego rozwoju energetyki na Bałtyku – powiedział minister. Jednocześnie zapewnił, że atom nie będzie stanowił więcej niż 10 proc. w strukturze wytwarzania.

Innym ważnym zobowiązaniem, jakie padło z ust ministra, jest  stabilność ceny. Instytucje finansujące inwestycje oczekują 20-letniego okresu zwrotu, ale to znacząco podnosi cenę prądu, a dla Ministerstwa „priorytetem  jest realizacja inwestycji przy zachowaniu niskich cen energii. Jedyną możliwością jest wydłużenie czasu spłaty” . Eksperci  resortu szacują, że 50-letni okres rozliczania pozwoli utrzymać cenę energii na dzisiejszym poziomie.

Ministerstwo dopuszcza możliwość zagranicznego inwestora pod warunkiem, że będzie on przegotowany na długoterminowe  zaangażowanie w projekt.

– Mimo poszczególnych głosów niezadowolenia Polska nie narzeka na brak inwestorów, także z zagranicy – zapewniał minister na łamach "Rzeczpospolitej".

O ogromnym zaufaniu Brukseli do działań Ministerstwa najlepiej  świadczą przyznane notyfikacje – ustawy o rynku mocy, wsparcia dla górnictwa i odnawialnych źródeł energii.

– Wierzę, że tak będzie również w kwestii energetyki jądrowej – powiedział Tchórzewski.

Resort obiecał również, że dotrzyma zobowiązań w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii – utrzyma tzw. zieloną energię na poziomie 15 proc. do 2020 r. i zapewni warunki do stabilnego rozwój tego sektora.

Nie obyło się też bez pytań dotyczących węgla jako źródła energii.  W tym kontekście minister przywołał Gazową Dolinę Odry, w której zdecydowano się zastąpić stare węglowe bloki jednostkami gazowymi. Dzięki takim działaniom możliwe jest  dotrzymanie  „umowy społecznej o utrzymaniu 50-proc. udziału energii z węgla w 2025 r.”. Tchórzewski przypomniał również o pisemnej deklaracji, jaką złożył w Brukseli, „że w Polsce po 2025 r. nie będą powstawać bloki węglowe”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.