ME: rząd nie przewiduje znaczących podwyżek cen energii elektrycznej

fot: Andrzej Bęben/ARC

W Ministerstwie Energii trwają prace nad projektem ustawy wdrażającej koncepcję rynku mocy, który zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do krajowych odbiorców w perspektywie średnio i długoterminowej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Rząd nie przewiduje żadnych znaczących podwyżek cen energii elektrycznej dla odbiorców w najbliższym okresie - napisało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.

"Temu celowi służy m.in. prowadzona integracja sektora elektroenergetycznego z górniczym. Jej wynikiem będzie bowiem uzyskanie możliwości lepszej ochrony wytwórców energii elektrycznej przed ryzykiem nadmiernej fluktuacji cen nośników energii. Taki mechanizm pozwoli w konsekwencji na zminimalizowanie tempa ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej dla odbiorców" - napisano.

Resort dodał, że w Ministerstwie Energii trwają prace nad projektem ustawy wdrażającej koncepcję rynku mocy, który zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do krajowych odbiorców w perspektywie średnio i długoterminowej.

Równolegle w Ministerstwie Energii prowadzone są prace nad projektem ustawy wprowadzającej system inteligentnego opomiarowania.

"Projekt ustawy zagwarantuje rozliczanie za pobraną energię elektryczną wg rzeczywistego zużycia, bieżący dostęp odbiorcy do swoich danych, możliwość dopasowania ofert do potrzeb odbiorcy, eliminację barier dostępu do rynku energii elektrycznej dla poszczególnych podmiotów, możliwość wdrożenia programów zarządzania popytem, zmniejszenie strat w sieci, dostęp odbiorcy do danych o jakości dostarczanej energii elektrycznej oraz o przerwach w dostawie, a także możliwość automatycznego uzyskania przez odbiorcę bonifikat w przypadku niedotrzymania parametrów jakościowych dostarczonej energii elektrycznej" - napisano.

Według ME proponowane rozwiązania - poprzez zmniejszenie poboru energii elektrycznej, eliminację barier dostępu do rynku energii elektrycznej, a także możliwość wprowadzenia taryf dynamicznych - pozwolą na obniżenie kosztów energii elektrycznej pobieranej przez odbiorców, w tym w gospodarstwach domowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych. I znów pięknie nam zagrały!

W sobotę 22 sierpnia w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej odbył się 25. już Festiwal Orkiestr Dętych. Jak zwykle miłośnicy orkiestr mogli liczyć na świetną zabawę, wysłuchali, oprócz tradycyjnych śląskich melodii, światowe przeboje muzyki rozrywkowej. 

Likwidacja, czyli co dalej z naszą kopalnią

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o likwidacji KWK Żory i wypadku w kopalni Szczygłowice. Ale w 33. numerze „Trybuny Górniczej” z 22 sierpnia 1996 r. znalazło się wiele innych interesujących tematów.

Co już zrobiono w sprawie JSW?

Na swoim facebookowym profilu minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podsumował, co już udało się zrobić w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Napisał m.in. o braku odwagi decydentów w zakresie wdrożenia głębokiej restrukturyzacji, która mogłaby ustabilizować finanse spółki w trudnych czasach.

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.