Mateusz Morawiecki: Ścieżka dojścia do neutralności klimatycznej musi być sprawiedliwa

fot: Maciej Dorosiński

Premier Mateusz Morawiecki ostatni raz był na Śląsku 18 czerwca. Brał wówczas udział w posiedzeniu Rady Wykonawczej ds. "Programu dla Śląska"

fot: Maciej Dorosiński

- Nie zostawimy Polaków na bruku, bez energii z dnia na dzień - powiedział we wtorek, 2 listopada, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz. Dodał, że transformacja energetyczna musi być procesem rozłożonym na długie dekady.

Andruszkiewicz pytany we wtorek w TVP Info o wypowiedź premiera Morawieckiego na konferencji klimatycznej w Glasgow na temat transformacji energetycznej przyznał, że państwa zachodnie dążą dziś do ograniczenia m.in. wydobycia węgla, a polska energetyka węglem stoi.

- Możemy usiąść do stołu, negocjować pewne działania w tym zakresie; natomiast absolutnie to musi być finansowane, bo Polska nie miała możliwości, żeby rozbudować sobie sieć elektrowni jądrowych, jak niektóre państwa zachodnie, jak Niemcy czy Francja przede wszystkim - stwierdził.

Andruszkiewicz dodał, że rząd może o tych kwestiach rozmawiać. - Ale nie zostawimy Polaków na bruku, nie zostawimy, tak jak chciało tego TSUE, Polaków bez energii z dnia na dzień. Nie ma takiej możliwości - stwierdził. Zaznaczył, że to musi być proces rozłożony na długie dekady i odpowiednio sfinansowany, ak żeby Polacy mieli po pierwsze dostęp do energii, a po drugie mieli pracę.

Zapytany o to, czy Polska powinna zgadzać się na rozwiązania w ramach pakietu Fit for 55, m.in. obciążającego podatkiem węglowym paliwo samochodowe, Andruszkiewicz wskazał: - Znając nasz rząd i znając pana premiera Mateusza Morawieckiego, będziemy dążyć do tego, żeby zabezpieczyć polski interes narodowy, ekonomiczny.

Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w poniedziałek w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, zaznaczył, że Polska potrzebuje transformacji energetycznej, ale takiej, na której nie będą tracić zwykli ludzie. - Ścieżka dojścia do neutralności klimatycznej musi być sprawiedliwa - zaznaczył szef rządu we wtorkowym wpisie na Twitterze. Odnosząc się do wniosków po konferencji klimatycznej COP26, wskazał na czyste środowisko, tanią energię, dobrą pracę.

Ogłoszony w lipcu przez Komisję Europejską pakiet pod nazwą Fit for 55 (Gotowi na 55 procent) to zestaw propozycji legislacyjnych służących dostosowaniu unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w perspektywie roku 2030 r., wobec poziomu z roku 1990. Pakiet ma być narzędziem Zielonego Ładu zmierzającego do neutralności klimatycznej UE w roku 2050.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.