Maszyny: Zamet zwolni do 125 osób

1467118090 huta zygmunt bytom zamet industry com pl

fot: zamet-industry.com.pl

W dawnej bytomskiej Hucie Zygmunt Zamet posiada hale o powierzchni 22,4 tys. m kw. z maszynami do obrabiania dużych elementów o wadze do 100 t.

fot: zamet-industry.com.pl

Zamknięcie zakładu produkcyjnego w Bytomiu (dawnej Huty Zygmunt przy ul. Fabrycznej w Łagiewnikach) i skoncentrowanie działalności w Tarnowskich Górach zapowiedziała we wtorek (28 czerwca) spółka Zamet Industry SA w ramach restrukturyzacji operacyjnej i majątkowej. Redukcja obejmie do 125 pracowników w obu zakładach firmy.

- Naszym celem jest optymalizacja kosztów produkcji w sposób zapewniający utrzymanie dotychczasowych zdolności i potencjału obydwu zakładów - mówi Jan Szymik, prezes zarządu Zamet Budowa Maszyn SA. - Dostosowanie kosztów produkcji do coraz bardziej wymagających warunków rynkowych jest niezbędne, aby spółka w dalszym ciągu mogła się rozwijać. Musimy zwiększyć poziom konkurencyjności, aby w trudnym otoczeniu rynkowym pozostać przez kolejne lata wiarygodnym partnerem biznesowym i stabilnym pracodawcą. Przy obecnej strukturze kosztów jest to niemożliwe. Skoncentrowanie produkcji w jednym zakładzie pozwoli zachować potencjał, rynek, renomę i myśl techniczną wdrażaną przez lata w obu zakładach - objaśnia prezes Szymik.

W związku z likwidacją zakładu w Bytomiu w spółce konieczne będzie redukcja miejsc pracy, jednak kierownictwo Zametu podkreśla, że wszyscy pracownicy, którzy pracują obecnie bezpośrednio przy produkcji w zamykanym zakładzie, dostaną ofertę zatrudnienia w Tarnowskich Górach.
- Pracowników, z którymi rozwiążemy stosunek pracy, spółka obejmie szerokim wsparciem w złagodzeniu uciążliwości związanych z utratą miejsca pracy. Będziemy także aktywnie wspierać tych pracowników w znalezieniu nowych miejsc pracy - zapewnia Jan Szymik.

W obu zakładach pracę starci maksymalnie 125 pracowników. O docelowej skali zwolnień zadecyduje zarząd spółki po uzyskaniu informacji, ilu pracowników z Bytomiua godzi się przejść do Tarnowskich Gór.

Restrukturyzacja będzie przeprowadzona etapami. Przenoszenie produkcji do Tarnowskich Gór ma przebiegać "bez jakiegokolwiek niekorzystnego wpływu na realizowane obecnie umowy i zamówienia". Połączenie produkcji w jednym zakładzie rozpocznie się jeszcze w tym roku - inforumuje spółka w komunikacie.

W Bytomiu Zamet posiada hale o powierzchni 22,4 tys. m kw. z maszynami do obrabiania elementów o wadze do 100 t.

Zamet Industry (część Grupy TDJ), notowany od jesieni 2011 r. na warszawskiej giełdzie, produkuje m.in. urządzenia na platformy wiertnicze, do podwodnego wydobycia ropy i gazu, dźwigowe, przeładunkowe, dla górnictwa i energetyki oraz wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. Spółka ma 100 proc. udziałów w firmie Zamet Budowa Maszyn SA, której specjalnością jest projektowanie, budowa i serwisowanie maszyn dla hutnictwa i stalowni. Na początku tego roku ZI kupił spółkę Fugo z Konina, wystwarzającą dźwigi i urządzenia do przeładunku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.