Maszyny: w Zamecie zredukowano zwolnienia

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kodeks pracy przewiduje instytucję przestoju, choć nie precyzuje go bezpośrednio

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zamet Budowa Maszyn miał zlikwidować swój oddział w Bytomiu. Zwolnienia grupowe w spółce obejmą 120 pracowników. Nie będzie jednak likwidacji zamiejscowego wydziału Zygmunt w Bytomiu - tak przewiduje porozumienie zwarte między zarządem a Solidarnością.

- To były bardzo ciężkie negocjacje. Odwiedliśmy pracodawcę od zamysłu wygaszenia wydziału Zygmunt w Bytomiu. To porozumienie daje nam gwarancje, że produkcja w Zygmuncie zostanie zachowana - wyjaśnia Andrzej Bałchan, przewodniczący zakładowej Solidarności.

W Zygmuncie pracę straci 30 pracowników, zachowają 62 osoby, a 23 pracowników zostanie przeniesionych do zakładu w Tarnowskich Górach. W tarnogórskim zakładzie zwolnieniami grupowymi ma zostać objętych maksymalnie 90 pracowników. Pracownikom z ochroną przedemerytalną, którzy sami będą chcieli odejść z zakładu, porozumienie umożliwia negocjowanie z pracodawcą wysokości odpraw. Pozostali ludzie objęci redukcją zatrudnienia dostaną odprawy w wysokości przewidzianej w Kodeksie pracy. Zwolnienia grupowe rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w lipcu.

O planach przeprowadzenia zwolnień grupowych i likwidacji wydziału Zygmunt w Bytomiu zarząd Zametu poinformował stronę związkową 27 czerwca. Początkowo redukcja zatrudnienia miała objąć 125 pracowników z obu zakładów spółki. 66 pracowników wydziału Zygmunt w Bytomiu miało zostać przeniesionych do tarnowskich gór, a produkcja w Bytomiu miała zostać wygaszona.

W tarnogórskiej spółce Zamet Budowa Maszyn oraz w zamiejscowym wydziale Zygmunt w Bytomiu pracuje 351 osób. Firma produkuje m.in. maszyny i urządzenia dla branży hutniczej oraz przetwórstwa stali i metali nieżelaznych. Jest również producentem pras dla przemysłu spożywczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowy wiadukt w Żorach otwarty. Koniec czekania przed rogatkami

Od czwartku, 30 lipca 2026 r., mieszkańcy Żor mogą wygodniej i bezpieczniej poruszać się między dwiema stronami miasta. Polskie Linie Kolejowe S.A. oddały do użytku nowy wiadukt nad torami w ciągu ul. Dworcowej, który zastąpił przejazd w poziomie szyn. Inwestycja poprawia bezpieczeństwo kierowców, pieszych, rowerzystów i pasażerów pociągów, a także usprawnia ruch drogowy, eliminując konieczność oczekiwania przed zamkniętymi rogatkami.

Tomasz Król (ARP): Dobrze przeprowadzona transformacja przynosi efekty

Jaka jest obecnie sytuacja śląskich przedsiębiorstw? Jak wyglądają największe wyzwania związane z transformacją przemysłu? O tym rozmawiamy z Tomaszem Królem, dyrektorem Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencji Rozwoju Przemysłu.

Hiszpańskie elektryki Irizar już na ulicach Katowic. PKM stawia na nowoczesność i komfort

Na ulice Katowic wyjechały pierwsze autobusy elektryczne hiszpańskiej marki Irizar – poinformował katowicki magistrat. PKM Katowice otrzymało od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) dziewięć przegubowych, 18-metrowych pojazdów, które już obsługują pasażerów m.in. na liniach 296, 7, M24 i M101. To debiut tego producenta we flocie katowickiego przewoźnika.

Postaw na kwalifikowanego dostawcę węgla. PGG zachęca klientów

Lato to czas dużego zainteresowania zakupami węgla na sezon grzewczy. Polska Grupa Górnicza radzi klientom, by skorzystali z usług Kwalifikowanych Dostawców Węgla.