Maszyny: szykują się kolejne zwolnienia w Kopex Machinery

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopex Machinery to największy w Polsce producent maszyn i urządzeń górniczych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Związki zawodowe ze spółki Kopex Machinery rozważają rozpoczęcie sporu zbiorowego. W poniedziałek (12 września) podczas konsultacji w sprawie kolejnych w tym roku zwolnień grupowych w zakładach spółki pracodawca całkowicie wykluczył proponowane przez stronę związkową ograniczenie skali planowanej redukcji zatrudnienia. Pracę w spółce z przyczyn ekonomicznych ma stracić 250 osób - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek.

Przypomnijmy, że w rybnickich i zabrzańskich zakładach Kopex Machinery w tym roku pracę straciło już 225 osób. O zamiarze przeprowadzenia kolejnej redukcji w zakładach KM w Zabrzu i Rybniku zarząd spółki poinformował związkowców 26 sierpnia. W dzień po zakończeniu procedury poprzednich zwolnień grupowych.

W ocenie strony związkowej przygotowany przez zarząd spółki Kopex Machinery projekt porozumienia o zwolnieniach grupowych jest nie do przyjęcia.

- Dla nas to nie jest porozumienie, lecz wykonanie woli zarządu. Określona w nim została tylko łączna liczba pracowników przeznaczonych do zwolnienia w zakładach spółki w Zabrzu i w Rybniku. Natomiast brak jest sprecyzowanej liczby ludzi, którzy mają zostać zwolnieni w każdym zakładzie. Projekt nie podaje też, jakich grup zawodowych dotyczyć będzie obecna redukcja zatrudnienia - mówi Józef Zaniewski, szef Solidarności w rybnickim zakładzie Kopex Machinery.

Związkowcy z zaskoczeniem przyjęli też zawartą w projekcie informację o zmianie schematu organizacyjnego spółki Kopex Machinery. Przewodniczący informuje, że w projekcie porozumienia zarząd zastrzegł sobie możliwość wręczania pracownikom wypowiedzeń jeszcze we wrześniu ze skutkiem od 1 października. Procedurę zwolnień grupowych w spółce pracodawca zamierza zakończyć 30 czerwca 2017 roku.

- Na podjęcie konkretnej decyzji pozostało nam już tylko kilka dni, bo termin zakończenia konsultacji w sprawie zwolnień grupowych mija 16 września. Jeśli zarząd podtrzyma projekt porozumienia w obecnym kształcie, to nie będziemy mieli innego wyjścia, niż wszczęcie w spółce spor zbiorowego jeszcze w dniu zakończenia konsultacji - mówi Zaniewski.

Zaznacza, że ewentualny spór zbiorowy w Kopex Machinery poważnie utrudniłby prowadzone przez zarząd Grupy Kopex negocjacje z bankami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia firmy w wysokości 1,5 mld zł. Przypomina, że w lipcu banki zablokowały wszystkim spółkom należącym do Kopeksu możliwości korzystania z przyznanych wcześniej kredytów. Podkreśla też, że brak akceptacji przez banki planu restrukturyzacji zadłużenia firmy uniemożliwia jej przejęcie przez grupę kapitałową Famur.

Należące do spółki Kopex Machinery dawne zabrzańskie Zakłady Mechaniczne i dawna rybnicka Ryfama zatrudniają obecnie 945 pracowników. Są największym w Polsce producentem maszyn i urządzeń górniczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.