Maszyny: szykują się kolejne zwolnienia w Kopex Machinery

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kopex Machinery to największy w Polsce producent maszyn i urządzeń górniczych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Związki zawodowe ze spółki Kopex Machinery rozważają rozpoczęcie sporu zbiorowego. W poniedziałek (12 września) podczas konsultacji w sprawie kolejnych w tym roku zwolnień grupowych w zakładach spółki pracodawca całkowicie wykluczył proponowane przez stronę związkową ograniczenie skali planowanej redukcji zatrudnienia. Pracę w spółce z przyczyn ekonomicznych ma stracić 250 osób - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek.

Przypomnijmy, że w rybnickich i zabrzańskich zakładach Kopex Machinery w tym roku pracę straciło już 225 osób. O zamiarze przeprowadzenia kolejnej redukcji w zakładach KM w Zabrzu i Rybniku zarząd spółki poinformował związkowców 26 sierpnia. W dzień po zakończeniu procedury poprzednich zwolnień grupowych.

W ocenie strony związkowej przygotowany przez zarząd spółki Kopex Machinery projekt porozumienia o zwolnieniach grupowych jest nie do przyjęcia.

- Dla nas to nie jest porozumienie, lecz wykonanie woli zarządu. Określona w nim została tylko łączna liczba pracowników przeznaczonych do zwolnienia w zakładach spółki w Zabrzu i w Rybniku. Natomiast brak jest sprecyzowanej liczby ludzi, którzy mają zostać zwolnieni w każdym zakładzie. Projekt nie podaje też, jakich grup zawodowych dotyczyć będzie obecna redukcja zatrudnienia - mówi Józef Zaniewski, szef Solidarności w rybnickim zakładzie Kopex Machinery.

Związkowcy z zaskoczeniem przyjęli też zawartą w projekcie informację o zmianie schematu organizacyjnego spółki Kopex Machinery. Przewodniczący informuje, że w projekcie porozumienia zarząd zastrzegł sobie możliwość wręczania pracownikom wypowiedzeń jeszcze we wrześniu ze skutkiem od 1 października. Procedurę zwolnień grupowych w spółce pracodawca zamierza zakończyć 30 czerwca 2017 roku.

- Na podjęcie konkretnej decyzji pozostało nam już tylko kilka dni, bo termin zakończenia konsultacji w sprawie zwolnień grupowych mija 16 września. Jeśli zarząd podtrzyma projekt porozumienia w obecnym kształcie, to nie będziemy mieli innego wyjścia, niż wszczęcie w spółce spor zbiorowego jeszcze w dniu zakończenia konsultacji - mówi Zaniewski.

Zaznacza, że ewentualny spór zbiorowy w Kopex Machinery poważnie utrudniłby prowadzone przez zarząd Grupy Kopex negocjacje z bankami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia firmy w wysokości 1,5 mld zł. Przypomina, że w lipcu banki zablokowały wszystkim spółkom należącym do Kopeksu możliwości korzystania z przyznanych wcześniej kredytów. Podkreśla też, że brak akceptacji przez banki planu restrukturyzacji zadłużenia firmy uniemożliwia jej przejęcie przez grupę kapitałową Famur.

Należące do spółki Kopex Machinery dawne zabrzańskie Zakłady Mechaniczne i dawna rybnicka Ryfama zatrudniają obecnie 945 pracowników. Są największym w Polsce producentem maszyn i urządzeń górniczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.