Maszyna do drążenia tunelu ma przypłynąć do Świnoujścia w październiku

fot: Maciej Dorosiński

Komunikację pomiędzy lewobrzeżną częścią Świnoujścia a resztą kraju zapewniają dwie bezpłatne przeprawy promowe. Tunel ma rozwiązać ten problem

fot: Maciej Dorosiński

Maszyna do drążenia tunelu w Świnoujściu przypłynie na statku z Chin w październiku. Maszyna rozpocznie wiercenie tunelu pod Świną na Wyspie Uznam.

Statek Da Chang, na którego pokładzie jest transportowana maszyna, minął Japonię, rosyjską wyspę Sachalin i płynie w stronę Kamczatki - poinformowały służby prasowe inwestycji. Przybicie jednostki do świnoujskiego nabrzeża jest planowane na początku października.

Maszyna przejdzie kontrolę celną, a następnie będzie rozładowywana, później zostanie przewieziona na specjalnych platformach w pobliże komory startowej. Ta powstaje po stronie wyspy Uznam. Obecnie trwają prace przy wykopie podstropowym.

"Przypłynięcie do Świnoujścia statku z maszyną na pokładzie będzie bardzo ważnym momentem w realizacji budowy tunelu, rozpocznie jej kolejny etap" - mówi cytowany w komunikacie prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

"Będąc na budowie systematycznie obserwuję, jak postępują prace przy komorze startowej. To właśnie w niej TBM zostanie złożona w jedną całość i z niej rozpocznie drążenie tunelu pod dnem Świny. Ten moment będzie kamieniem milowym dla inwestycji. Inwestycji, dzięki której zniknie obecna bariera komunikacyjna w postaci promów i nasze miasto będzie mogło dalej się rozwijać" - dodaje Żmurkiewicz.

Jak mówi inżynier nadzoru z firmy SWECO Bogusław Konopko, "po drugiej strony cieśniny Świny na wyspie Wolin trwają przebudowy sieci: gazowych, wodno-kanalizacyjnych i wysokiego napięcia. Prowadzone są też roboty konstrukcyjne przy platformach technologicznych i murkach prowadzących dla ścian szczelinowych. Tu powstaje komora odbiorcza dla maszyny" - dodaje Konopko.

Maszyna wiercenie rozpocznie na Wyspie Uznam i po przejściu pod dnem Świny zakończy pracę na Wyspie Wolin. Tunel w najgłębszym miejscu znajdzie się 10 metrów pod dnem cieśniny, która w tamtym miejscu ma 13,5 metra głębokości. Maszyna TBM drążąc tunel jednocześnie układa betonowe pierścienie obudowy składające się z segmentów.

Inwestorem jest Miasto Świnoujście, inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni konsorcjum firm SWECO i Lafrenz.

Koszt inwestycji wynosi ponad 912 mln zł z czego ponad 775 mln zł to unijne dofinansowanie. Resztę inwestor Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR i Gulermak.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.