Marny olej - słaba elektroizolacja, wysokie koszty

1408701907 olej 1

fot: arc/cbidgp

Pracownia Zagrożeń Chemicznych i Produktów Naftowych od wielu lat prowadzi badania olejów elektroizolacyjnych, zarówno świeżych (pochodzących od producenta), jak i eksploatowanych, pod kątem spełnienia wymogów dotyczących własności fizykochemicznych i dielektrycznych, wynikających z obowiązujących dokumentów

fot: arc/cbidgp

"Nie każdy dostrzega konieczność i korzyści, które daje regularne badanie olejów elektroizolacyjnych stosowanych w urządzeniach elektroenergetycznych - zauważa Ewa Kania z Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego. - Okresowa kontrola laboratoryjna jest pomocna przede wszystkim w diagnostyce stanu technicznego urządzenia, a zatem gwarantuje lepszą jakość i długotrwałość jego pracy oraz bezpieczeństwo użytkowników".

Niewłaściwe funkcjonowanie urządzenia elektroenergetycznego, jego awaryjność, a co za tym idzie nieefektywność, związana z przestojami w pracy, kosztami napraw, niejednokrotnie spowodowana jest właśnie faktem, że oleje nie spełniają określonych wymogów, a więc tracą właściwości elektroizolacyjne. Bazując na swoich doświadczeniach w tym obszarze, Ewa Kania, kierownik Pracowni Zagrożeń Chemicznych i Produktów Smarnych CBiDGP, stała się orędowniczką idei rozpowszechniania wiedzy i świadomości w zakresie wagi i znaczenia badań olejów elektroizolacyjnych, tak często pomijanego czynnika, gwarantującego bezpieczną i długotrwałą pracę urządzenia.

Oleje elektroizolacyjne stosowane są w urządzeniach elektroenergetycznych jako układy izolacyjne transformatorów, łączników elektrycznych, kondensatorów oraz kabli. Są to mineralne lub syntetyczne oleje transformatorowe, które spełniają dwie podstawowe funkcje: izolacyjną (dielektryk) i chłodzącą (medium odprowadzające ciepło). Ponadto chronią one izolację stałą przed dostępem wilgoci i powietrza, chronią przed korozją, poprawiają wytrzymałość izolacji celulozowych przez ich nasycenie oraz ułatwiają gaszenie łuku elektrycznego.

Zalecenie regularnego badania olejów elektroizolacyjnych dotyczy urządzeń eksploatowanych we wszystkich sektorach gospodarczych. W górnictwie oleje te występują przede wszystkim w urządzeniach pracujących na powierzchni: w transformatorach o mocy najczęściej poniżej 100 MVA, przekładnikach prądowych i napięciowych, wyłącznikach. W podziemiach kopalń stosuje się oleje elektroizolacyjne w wyłącznikach małoolejowych, a stacje transformatorowe posiadają wyłącznie transformatory suche.

Urządzenia elektroenergetyczne wymagają stosowania olejów o doskonałych właściwościach elektroizolacyjnych oraz odpowiednich parametrach fizycznych i chemicznych. Powinny zatem spełniać takie warunki, jak:
• dobre właściwości izolacyjne - wysokie napięcie przebicia, niska stratność dielektryczna,
• stosunkowo mała lepkość, zapewniająca efektywne chłodzenie,
• niska temperatura płynięcia,
• bardzo dobra odporność na utlenianie,
• brak zanieczyszczeń,
• możliwie wysoka temperatura zapłonu,
• bardzo dobra odporność na starzenie,
• bardzo dobre właściwości demulgujące.

Pracownia Zagrożeń Chemicznych i Produktów Naftowych od wielu lat prowadzi badania olejów elektroizolacyjnych, zarówno świeżych (pochodzących od producenta), jak i eksploatowanych, pod kątem spełnienia wymogów dotyczących własności fizykochemicznych i dielektrycznych, wynikających z obowiązujących dokumentów. I tak w przypadku olejów świeżych punktem odniesienia jest międzynarodowa norma PN-EN 60296:2012, a w przypadku olejów eksploatowanych - Ramowa Instrukcja Eksploatacji Transformatorów Energopomiar-Elektryka 2012.

Okresowa diagnostyka oleju elektroizolacyjnego umożliwia stwierdzenie niekorzystnych zmian, które zachodzą podczas jego pracy, oraz daje możliwość wczesnego wykrywania szkodliwych procesów fizycznych i chemicznych zachodzących w transformatorze. Wiedza o zachodzących procesach pozwala na podjęcie odpowiednio wcześnie środków zaradczych, zapobiegających negatywnym skutkom takim, jak awaria urządzenia elektroenergetycznego.

Jednym z takich zjawisk zachodzących w trakcie eksploatacji jest naturalne zjawisko starzenia oleju elektroizolacyjnego. Obejmuje ono całokształt zmian, którym podlega olej pod wpływem działania temperatury, tlenu z atmosfery i pola elektrycznego. Związki powstające w czasie reakcji utleniania węglowodorów wpływają szkodliwie na izolację stałą transformatora, powodując destrukcję celuloz, natomiast inne związki chemiczne zwiększają stratność dielektryczną. W sytuacji gdy proces starzenia oleju jest mocno zaawansowany, może dojść do wytrącenia osadu, który zanieczyszcza część aktywną w transformatorze, pogarszając wytrzymałość napięciową oraz utrudniając oddawanie ciepła.

Kluczowe informacje o stanie technicznym transformatora otrzymywane są w trakcie badania właściwości fizykochemicznych oleju pracującego w transformatorze. Wieloletnie doświadczenia eksploatacyjne wykazały znaczące zmiany własności zarówno fizykochemicznych, jak i dielektrycznych oleju eksploatowanego względem jego właściwości pierwotnych.

W zakresie diagnostyki technicznej stosowane są coraz nowocześniejsze metodybadawcze. Wśród nich jest metoda wykrywania uszkodzeń wewnętrznych oparta na analizie chromatograficznej składu i koncentracji kluczowych gazów, rozpuszczonych w badanym oleju transformatorowym. Umożliwia ona wykrycie źródła wolno rozwijającego się uszkodzenia, powodującego degradację oleju lub materiałów izolacyjnych. To z kolei pozwala podjąć odpowiednie działania zatrzymujące rozwój procesu, gwarantujące bardziej długotrwałe eksploatowanie urządzenia.

Szczegółowe informacje na temat badania i diagnostyki olejów elektroizolacyjnych można uzyskać w Pracowni Zagrożeń Chemicznych i Produktów Naftowych (www.cbidgp.pl) oraz podczas zbliżających się Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2014 na stoisku Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o. (stoisko T13).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.