Marian Majcher: Dbamy o nasze otoczenie

Majcher ARC

fot: ARC

Po trzech miesiącach od czasu, gdy Marian Majcher został powołany na stanowisko prezesa zarządu CTL „Maczki-Bór”, w firmie wdrażany jest Program Odpowiedzialności Ekologicznej

fot: ARC

Rozmowa  z Marianem Majcherem, prezesem zarządu i dyrektorem  generalnym CTL „Maczki-Bór” SA.


Jest Pan odpowiedzialnym prezesem...


To pytanie, czy stwierdzenie?


Stwierdzenie, bo po trzech miesiącach od czasu, gdy został Pan powołany na stanowisko prezesa zarządu CTL „Maczki-Bór”, w firmie wdrażany jest Program Odpowiedzialności Ekologicznej. To coś nowego, jeśli chodzi o Pana firmę i w zasadzie cały przemysł wydobywczy.


Zgadza się, ale uważam, że to najwyższy czas, by zwrócić większą uwagę na równoważenie skutków oddziaływania przedsiębiorstwa na otoczenie i środowisko. Bo czy można być profesjonalistą, nie biorąc odpowiedzialności za otoczenie, albo czy można być naprawdę odpowiedzialnym partnerem dla społeczności lokalnej bez standardów współpracy wyróżniających profesjonalne zarządzanie firmą? Moim zdaniem nie, dlatego nasz program zbudowaliśmy w oparciu o trzy najistotniejsze dla nas i naszych interesariuszy obszary: edukację dla dialogu, firmę odpowiedzialną i profesjonalną oraz firmę oszczędną.


To wszystko ładnie brzmi, ale czy mógłbym prosić o przykłady konkretnych działań?


W roku 2010 po raz drugi przeprowadziliśmy akcję wymiany piasku w placówkach oświatowych. Łącznie na odbudowę kilkudziesięciu piaskownic, bieżni i boisk przekazaliśmy już ponad 700 ton piasku, wspierając tym samym wychowanie dzieci i młodzieży w bezpiecznym środowisku. Wspieramy młodzieżowe inicjatywy sportowe, współpracując z Hokejowym Klubem Sportowym Zagłębie Sosnowiec, Klubem Piłkarskim Niwka Sosnowiec, Młodzieżowym Koszykarskim Klubem Sportowym „Zagłębie”, Uczniowskim Klubem Sportowym „Koliber”, Kolejowym Klubem Sportowym Czarni Sosnowiec czy sosnowieckim Zespołem Tańca Cheerleaders „Skandal”. Bardzo istotny jest dla nas także dialog z lokalną społecznością. Prowadzimy go m.in. poprzez spotkania z mieszkańcami otaczających naszą firmę dzielnic. Naszymi partnerami w tym działaniu są radni Rady Miejskiej oraz Rada Dzielnicy Południe.


A najbliższe plany?


W tym roku po raz czwarty organizujemy konferencję z cyklu „Odzysk i zagospodarowanie odpadów na przykładzie rozwiązań CTL Maczki-Bór”. Każdego roku uczestniczy w niej ponad 100 zaproszonych gości i kilkunastu prelegentów reprezentujących najważniejsze w kraju branżowe instytucje naukowe. Realizujemy także projekt, który w ciągu najbliższych miesięcy umożliwi pełną segregację surowców wtórnych w naszej firmie. Ponadto, wraz z partnerami społecznymi, przygotowujemy się do budowy placów zabaw w dzielnicach objętych Programem Odpowiedzialności Ekologicznej. Cały czas realizujemy także działania, których celem jest zmniejszenie naszego oddziaływania na środowisko, m.in. poprzez oszczędność mediów i prace modernizacyjne naszej infrastruktury.


Jaki dajecie sobie czas na realizację całego programu?


Nasze działania zaplanowaliśmy na trzy lata.
 


 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.