Marek Cała: Zarobki osób, które dziś studiują górnictwo, mogą okazać się daleko większe, niż oni sami się spodziewają

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Pełna rozmowa z prof. Markiem Całą ukaże się w Trybunie Górniczej w czwartek, 15 kwietnia

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Niestety nasz węgiel kamienny nie jest cenowo konkurencyjny. Pomijając Bogdankę i JSW, raczej trzeba zastanawiać się, jak to powoli i rozsądnie wygaszać, mając na uwadze sprawy społeczne oraz przestawienie całej energetyki na nową jakość – stwierdza w rozmowie z Trybuną Górniczą prof. Marek Cała, prezydent Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Cała rozmowa ukaże się w naszym tygodniku w czwartek, 15 kwietnia.

Jak w obliczu nadchodzących zmian może wyglądać przyszłość kształcenia kadr dla górnictwa? Czy ta ścieżka jest perspektywiczna i młodzi ludzie powinni rozważać ją przy wyborze swojego przyszłego zawodu?

- Prawda jest taka, że młodzi ludzie absolutnie nie chcą słyszeć dziś o studiowaniu czegoś tak „złego”, jak górnictwo, które jest winne wszelkim grzechom. Nawet za pandemię już raz obwiniano przecież Śląsk i górników. Górnictwo kojarzy się z węglem – kamiennym i brunatnym, czyli czymś przeznaczonym do likwidacji. Natomiast zarobki osób, które dziś studiują górnictwo, mogą okazać się daleko większe, niż oni sami się spodziewają – wyjaśnia prof. Cała.

Z dziekanem najstarszego wydziału krakowskiej AGH rozmawiamy też m.in. o tym, jak powinna wyglądać transformacja regionów górniczych w naszym kraju, jak pandemia wpływa na światowe górnictwo oraz jak inne kraje podchodzą do tematu dekarbonizacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.