Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.62 PLN (+0.77%)

KGHM Polska Miedź S.A.

314.70 PLN (-1.66%)

ORLEN S.A.

129.58 PLN (+1.08%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-0.99%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.74 PLN (-1.62%)

Enea S.A.

22.46 PLN (-0.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.35 PLN (+0.80%)

Złoto

4 712.96 USD (-1.00%)

Srebro

75.39 USD (-2.94%)

Ropa naftowa

103.98 USD (+2.35%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.29%)

Miedź

6.03 USD (-1.59%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.62 PLN (+0.77%)

KGHM Polska Miedź S.A.

314.70 PLN (-1.66%)

ORLEN S.A.

129.58 PLN (+1.08%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-0.99%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.74 PLN (-1.62%)

Enea S.A.

22.46 PLN (-0.44%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.35 PLN (+0.80%)

Złoto

4 712.96 USD (-1.00%)

Srebro

75.39 USD (-2.94%)

Ropa naftowa

103.98 USD (+2.35%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.29%)

Miedź

6.03 USD (-1.59%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

MAP: W związku z nierozerwalnością kompleksów energetycznych zasilanych węglem brunatnym, wśród nabywanych aktywów znajdą się również kopalnie węgla brunatnego

1556024151 belchatow blok858mw pgegiek

fot: PGE GiEK

Olbrzymie baterie lelektorchemiczne utworzą testowy magazyn energii o mocy 1 MW przy bloku na węgiel brunatny w Bełchatowie

fot: PGE GiEK

Skarb Państwa kupi od państwowych spółek energetycznych aktywa węglowe, które znajdą się w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). To 70 bloków na węgiel, które będą stopniowo wycofywane - wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Jak poinformowało w piątek MAP, ministerstwo złożyło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wniosek o wpisanie do wykazu prac Rady Ministrów programu rządowego, który dotyczy transformacji sektora elektroenergetycznego.

Program ma zakładać, że kontrolowane przez państwo spółki energetyczne - PGE, Enea oraz Tauron, które są obecnie właścicielami 70 bloków węglowych dokonają wewnętrznej integracji aktywów wokół jednej spółki. Następnie - po przeprowadzeniu due diligence oraz stosownych wycen - Skarb Państwa nabędzie od nich udziały w tych podmiotach.

MAP podkreśliło, że w związku z nierozerwalnością kompleksów energetycznych zasilanych węglem brunatnym, wśród nabywanych aktywów znajdą się również kopalnie węgla brunatnego. Nie będą jednak nabywane aktywa związane z wydobyciem węgla kamiennego.

Następnie - jak informuje MAP - po nabyciu tych aktywów, Skarb Państwa dokona ich integracji w ramach jednego podmiotu. Integratorem ma być spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która zacznie działać jako spółka pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

W planach MAP, NABE będzie podmiotem w pełni samowystarczalnym, będzie prowadzić jedynie inwestycje oraz modernizacje niezbędne dla bieżącego utrzymania sprawności eksploatowanych bloków węglowych. Nie będzie natomiast budować nowych.

Wraz z wprowadzeniem do systemu nowych nisko oraz zeroemisyjnych źródeł wytwórczych będzie stopniowo wycofywać bloki węglowe - podkreśliło MAP.

Według ministerstwa, dzięki temu transformacja zostanie przeprowadzona bezpiecznie dla systemu oraz jego odbiorców. Taka koncepcja wydzielenia aktywów węglowych przyczyni się do przyspieszenia tempa transformacji energetycznej Polski - ocenił szef MAP, wicepremier Jacek Sasin, cytowany w informacji resortu.

Jak zaznaczyło ministerstwo, realizacja programu rozpocznie się po przyjęciu przez rząd. Plany przewidują, że działania związane z samym wydzieleniem aktywów węglowych oraz uruchomieniem NABE powinny się zakończyć w przyszłym roku - podkreśliło MAP.

- Polityka klimatyczna Unii Europejskiej powoduje, że nie możemy pozostawać bierni - dodał Sasin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Koleje Śląskie korygują rozkład jazdy zgodnie z sugestiami pasażerów

W najbliższych tygodniach prace prowadzone przez PKP PLK będą skutkować zmianami w rozkładzie jazdy pociągów. Dla Kolei Śląskich to okazja do wprowadzenia korekt, o które wnioskowali pasażerowie. Część połączeń będzie lepiej skomunikowana, na innych pojawią się dodatkowe przystanki, a jeszcze inne zostaną dopasowane do potrzeb osób dojeżdżających do pracy na konkretne godziny.

Serce gospodarki i biznesu bije w Katowicach - EEC 2026 w obiektywie fotografa

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - największej tego typu imprezy w regionie i kraju. Zapraszamy do obejrzenia jej od kulis, korytarzy, a nie tylko oficjalnych obrad, dyskusji, paneli. To na korytarzach, przy stolikach z kawą zapadają często ważne dla biznesu i gospodarki decyzje. Fotoreportaż przygotowała red. Katarzyna Zaremba-Majcher.

Św. Florian coraz bliżej – KGHM przygotowuje się do Dnia Hutnika

Tradycyjnie tegoroczne obchody Dnia Hutnika rozpoczną się 4 maja od złożenia kwiatów przy pomniku św. Floriana, patrona hutników i strażaków, przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz KGHM zostały zaplanowane na 8 maja. Tegoroczna Akademia będzie wyjątkowa, gdyż zainauguruje obchody 65-lecia KGHM. Podobnie jak w ubiegłych latach bogaty program obchodów Dnia Hutnika będzie obfitował w widowiskowe wydarzenia i spotkania dla mieszkańców regionu. Powodem do hucznego świętowania będzie również 55-lecie Huty Miedzi Głogów.

Gaz w Europie drożeje od 4 dni - to najdłuższa seria zwyżkowa od miesiąca

Ceny gazu w Europie rosną od 4 dni - to najdłuższa seria zwyżek cen tego paliwa od miesiąca. Rozmowy pokojowe USA z Iranem są "w zawieszeniu", a to oznacza dalsze przedłużanie zamknięcia Cieśniny Ormuz, która jest drogą transportu gazu z Zatoki Perskiej w świat - informują maklerzy.