Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 156.29 USD (-0.04%)

Srebro

84.94 USD (-0.51%)

Ropa naftowa

101.07 USD (+4.32%)

Gaz ziemny

3.29 USD (+1.23%)

Miedź

5.84 USD (-0.82%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 156.29 USD (-0.04%)

Srebro

84.94 USD (-0.51%)

Ropa naftowa

101.07 USD (+4.32%)

Gaz ziemny

3.29 USD (+1.23%)

Miedź

5.84 USD (-0.82%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Małopolskie: CEZ Skawina zbuduje instalację odazotowania spalin

fot: Wikipedia

CEZ Skawina: 440 MWe z 8 kotłów parowych i 4 turbozespołów

fot: Wikipedia

Elektrownia CEZ Skawina, wchodząca w skład czeskiej grupy energetycznej CEZ, podpisała we wtorek (10 października) umowę na budowę instalacji odazotowania spalin metodą katalityczną. Dzięki tej inwestycji elektrownia spełni zaostrzone limity emisyjne.

- Podpisanie umowy na budowę instalacji odazotowania spalin potwierdza, że realizujemy naszą strategię rozwoju w Polsce w sposób pewny, a priorytetem naszych działań pozostaje troska o środowisko naturalne - powiedział po podpisaniu umowy prezes CEZ Skawina Martin Hancar.

Umowę podpisano z konsorcjum firm SBB Energy i CEZ Energeticke Sluzby. Dzięki realizacji tej inwestycji skawińska elektrownia spełni zaostrzone limity emisyjne, wynikające zarówno z unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (Industrial Emissions Directive - IED), jak i konkluzji BREF/BAT (Najlepszych Dostępnych Technik).

Zadaniem instalacji będzie redukcja tlenków azotu w spalinach pobieranych z pięciu kotłów do poziomu poniżej 150 mg/Nm3. Inwestycja będzie realizowana etapowo: pierwsza nitka zostanie przekazana do eksploatacji w trzecim kwartale 2019 r., a druga bliźniacza - w pierwszym kwartale 2020 r.

Jak przypomnieli przedstawiciele spółki, pierwszym etapem ograniczania emisji tlenków azotu (NOx) w Skawinie było wyposażenie kotłów w instalacje obniżające emisję tych związków metodami pierwotnymi. Inwestycję zrealizowano w latach 2000-2007 podczas modernizacji tych kotłów. Elektrownia ma również oddaną do eksploatacji w 2008 r. instalację odsiarczania spalin metodą półsuchą.

Jak zapewnił Michal Pastusek, prezes wykonawcy inwestycji CEZ Energeticke Sluzby, do wykonania instalacji zostanie zastosowana nowoczesna technologia katalityczna, która spełnia wymagania BAT i gwarantuje bezpieczeństwo oraz automatyzację całego procesu.

CEZ Skawina należy do czeskiej grupy energetycznej CEZ. Zaopatruje w ciepło sieciowe 1/4 aglomeracji krakowskiej. Skawina to elektrownia węglowa o mocy 490 megawatów wybudowana w latach 50. zeszłego wieku. Czeska grupa przejęła ją w 2006 roku i od tego czasu modernizuje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.