LWBogdanka\" planuje zwiększyć moce wydobywcze inwestując w strugi

L Wbogdanka LW

fot: LW

Lubelski Węgiel \"Bogdanka\" określiła tzw. przedział cenowy na akcje - to kolejny krok prowadzący do debiutu na giełdzie pod koniec czerwca

fot: LW

Lubelski Węgiel \"Bogdanka\" przystąpi do eksploatacji tzw. niskich pokładów węgla. To nowa, zaniechana kilkanaście lat temu w Polsce technika wydobywcza, która może wpłynąć na zwiększenie mocy wydobywczych kopalni nawet o około 10 tys. ton dziennie. Spółka rozpisała przetarg na dostawę specjalistycznych urządzeń, tzw. strugów do pokładów nie przekraczających wysokością 1,7 metra. Będą to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia w Polsce. Rozpoczęcie eksploatacji niskich pokładów planowane jest na początek 2010 roku

Powszechną techniką wydobywczą w górnictwie są ścianowe systemy kombajnowe. Uzyskany z nich urobek węglowy zawiera jednak znaczne ilości tzw. skał przywęglowych i kamienia co powoduje konieczność dalszych procesów przetwórczych. Eksploatacja niskich pokładów może odbywać się za pomocą specjalnych kombajnów lub strugów i pozwala wydobyć na powierzchnię niemal czysty węgiel w całości. Technikę tę powszechnie wykorzystują Niemcy, Amerykanie, Czesi oraz Południowa Afryka. W Polsce była ona stosowana po raz ostatni w 1998 roku.

Lubelski Węgiel \"Bogdanka\" SA jako pierwsza w kraju kopalnia, w tak szerokim zakresie, przystąpi do wdrażania tej nowoczesnej technologii eksploatacji pokładów niskich, których wysokość nie przekracza 1,7 metra. Planowany zakup kompletów strugowych da możliwość dobowego wydobycia ok. 10 tys. ton węgla. Nowe urządzenia rozpoczną prace w należącym do kopalni polu Nadrybie i Stefanów na początku 2010 roku.

- Rozwój i ciągła poprawa efektywności eksploatacji złóż jest priorytetem naszej strategii rozwoju. Szacujemy, iż dzięki tej inwestycji zasoby przemysłowe kopalni zwiększą się o ok. 100 mln ton. W dłuższej perspektywie osiągniemy wydłużenie czasu eksploatacji naszych złóż nawet o 10 lat. W bezpośrednim wymiarze natomiast oznacza to niższe koszty, poprawę struktury wydobycia oraz zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych - wyjaśnia Prezes Zarządu LW Bogdanka Mirosław Taras.

Specjaliści szacują iż tzw. niskie pokłady stanowią ok. 30 do 35 proc. wszystkich zasobów „czarnego złota” w Polsce. Dotychczas nie były one eksploatowane z powodów technicznych i finansowych. Eksperci oceniają, że wielkość krajowych złóż, które zalegają jeszcze w niskich pokładach może sięgać nawet miliarda ton.

- Po przeglądzie i analizie wszelkich dostępnych możliwości technicznych i sprzętowych w Bogdance, zdecydowaliśmy się na eksploatację niskich pokładów techniką strugową. To będą najbardziej nowoczesne urządzenia stosowane w polskim przemyśle wydobywczym węgla kamiennego. W pełni zautomatyzowane, o wydajności typowych kompleksów kombajnowych. Urządzenia strugowe, których oczekujemy od oferentów, praktycznie eliminują udział ludzi na ścianie wydobywczej. Systemy strugowe mogą być bowiem sterowane komputerowo z powierzchni i zapewniają bezpośredni monitoring postępu prac – zapewnia Zbigniew Stopa z-ca Prezesa LW Bogdanka S.A.

Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA jest jedną z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce, ze zdolnością wydobywczą na poziomie 25 tysięcy ton na dobę urobku węglowego.
Spółka prowadzi działalność górniczą w zakresie wydobywania i wzbogacania węgla surowego oraz sprzedaży węgla handlowego. Produkcję dodatkową Spółki stanowi cegła klinkierowa, produkowana w ramach utylizacji odpadowego kamienia ze skał karbońskich w Zakładzie Ceramiki Budowlanej „EkoKLINKIER”.
Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA jest jednym ze znaczących podmiotów na rynku energetycznym w kraju. W 2007 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 5,1 mln ton (7,4 mln ton węgla surowego) zaś udział w całkowitej produkcji węgla w Polsce wyniósł około 5,9 proc.
Kopalnia „Bogdanka” zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka. to energetyka zawodowa (74,9 proc.) i energetyka przemysłowa (9,1proc.). Do głównych odbiorców LW Bogdanka należą Elektrownia Kozienice SA, Elektrownia Połaniec SA, Zespół Elektrowni Ostrołęka SA, Zakłady Azotowe Puławy SA, Elektrownia Stalowa Wola SA, Cementownia Chełm SA oraz Cementownia Ożarów SA.
Strategia Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA zakłada kompleksową rozbudowę kopalni w oparciu o pole Stefanów (planowane rozpoczęcie wydobycia w 2011 r.), co pozwoli na podwojenie poziomu wydobycia począwszy od 2014 r. Spółka chce w ten sposób zapewnić perspektywy do dalszego długofalowego rozwoju, wzrostu znaczenia kopalni na rynku, w branży i w regionie oraz podniesienia jej konkurencyjności.
W 2007 roku LW Bogdanka zanotowała 886,6 mln zł przychodów oraz 77,7 mln zł zysku netto (wyniki skonsolidowane).


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.