Łupkowy: Francuzi zainwestują w brytyjskie złoża

fot: ARC

GDF Suez, którego częściowym właścicielem jest francuski rząd, zapłacił za koncesje 12 mln dolarów w gotówce oraz zobowiązał się pokryć koszty prac poszukiwawczych o wartości 27 mln dolarów

fot: ARC

Francuski koncern GDF Suez zainwestował 39 mln dolarów przejmując od spółki Dart Energy 25 proc. udziałów w 13 koncesjach na poszukiwanie gazu łupkowego w północnej części Anglii.

Wszystkie koncesje znajdują się na terenie Basenu Bowland uznawanego za najbardziej perspektywiczny pod względem potencjalnych zasobów gazu łupkowego rejon Wielkiej Brytanii. To właśnie tam swoje pierwsze odwierty wykonała spółka Cuadrilla Resources.

GDF Suez, którego częściowym właścicielem jest francuski rząd, zapłacił za koncesje 12 mln dolarów w gotówce oraz zobowiązał się pokryć koszty prac poszukiwawczych o wartości 27 mln dolarów. Dart Energy planuje wykonać cztery odwierty poszukiwawcze na swoich koncesjach w ciągu najbliższych trzech lat.

Oprócz gazu łupkowego Dart Energy chce na swoich koncesjach eksploatować także zasoby metanu ze złóż węglowych (coal bed methane). Pod tym kątem planowanych jest obecnie 10 odwiertów.

Oprócz udziału w finansowaniu poszukiwań GDF Suez ma także wesprzeć Dart Energy w zakresie zarządzania wodą w procesach poszukiwawczych (w tym kwestii utylizacji zanieczyszczeń) oraz innych kwestii środowiskowych.

Istotnym aspektem transakcji jest fakt, iż jednym w udziałowców GDF Suez jest francuski rząd. Warto przypomnieć, że francuski parlament wciąż sprzeciwia się poszukiwaniom gazu łupkowego z wykorzystaniem szczelinowania hydraulicznego na terenie swojego kraju. Francuskie spółki poszukują więc możliwości inwestowania w ten segment rynku w innych krajach (m.in. w Polsce gdzie udziałowcem koncesji łupkowych jest koncern Total).

Wcześniej w tym roku podobną transakcję przeprowadziła Cuadrilla Resources. Za kwotę 160 mln funtów odsprzedała ona część udziałów w swoich koncesjach koncernowi Centrica (właściciel spółki British Gas).

Według doniesień medialnych, zainteresowanie wejściem na brytyjski rynek gazu łupkowego wykazuje także Total. Spółka planuje ubieganie się o koncesje w ramach planowanego na przyszły rok postępowania licencyjnego. Potwierdziła również fakt prowadzenia rozmów z obecnymi posiadaczami koncesji lądowych w Wielkiej Brytanii.

Według opublikowanych w czerwcu tego roku szacunków British Geological Survey (BGS), tylko na terenie Basenu Bowland zasoby gazu łupkowego mogą wynieść nawet 65 bln m sześc. (w scenariuszu optymistycznym). Scenariusz uznawany za najbardziej prawdopodobny mówi o 37,6 bln m sześc. gazu w złożach łupkowych. Nie są to rzecz jasna zasoby wydobywalne, których BGS póki co nie zdecydował się oszacować. Ostrożnie przyjmuje się jednak, że technicznie możliwe jest obecnie wydobycie 10 proc. zasobów znajdujących się w złożach.

Szacunki te powstały w oparciu o dane z badań sejsmicznych 3D oraz wykonanych dotąd wierceń poszukiwawczych pod kątem złóż konwencjonalnych. Pod uwagę brane były skały łupkowe znajdujące się na głębokości przynajmniej 1500 metrów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.