Łupki: będzie łatwiej o koncesje

1386770148 wjherowo opalino 02

fot: PGNiG

W2013 roku przeprowadzono w Polsce tylko 12 odwiertów poszukiwawczych...

fot: PGNiG

Sejm uchwalił nowelizację Prawa geologicznego i górniczego. Ustawa reguluje poszukiwanie i wydobycie gazu z łupków w Polsce - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu środowiska. Ustawa zostanie jeszcze poddana pod głosowanie w Senacie.

Przyjęta nowelizacja przewiduje m.in. uproszczenie procedury przyznawania koncesji dla firm poszukiwawczo-wydobywczych. Zamiast dotychczasowych kilku rodzajów koncesji ustawa wprowadza jedną - poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą. Jednocześnie nowelizacja zapewnia zachowanie praw nabytych inwestorów. Koncesje udzielone przed wejściem w życie ustawy, zachowają swoją ważność z możliwością przedłużenia ich ważności lub przekształcenia w koncesję nowego typu.

Ustawa wprowadza zasady prekwalifikacji dla podmiotów ubiegających się o koncesje. Ocena tych podmiotów obejmie weryfikację pod kątem bezpieczeństwa państwa oraz posiadania niezbędnego doświadczenia. Wykaz pozytywnie zweryfikowanych podmiotów będzie publicznie dostępny.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami przyznanie koncesji będzie następowało w drodze przetargu. Ubiegać się o nią będzie mogło kilka podmiotów łącznie, gdy złożą wspólnie jedną ofertę w przetargu i wskażą operatora. Koncesja będzie udzielana na 10-30 lat.

Nowe regulacje wprowadzają także m.in. zasady przekazywania danych geologicznych i próbek z wykonanych prac, konieczność składania przez koncesjonariuszy zabezpieczeń z tytułu niewykonania zamierzonych prac, a także obowiązek prowadzenia strony internetowej. Nowe przepisy przewidują również ułatwienia dotyczące decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Nowelizacja wprowadza jedną dokumentację geologiczno-inwestycyjną zamiast dwóch osobnych: geologicznej i projektu zagospodarowania złoża. Bez konieczności ubiegania się o koncesję, ale na podstawie zgłoszenia będą mogły być prowadzone badania geofizyczne dla zbadania struktur węglowodorowych.

Zrezygnowano także z koncepcji NOKE, czyli Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych, jednocześnie wprowadzając mechanizmy wzmacniające dla organów nadzoru górniczego i inspekcji ochrony środowiska w zakresie nadzoru i kontroli nad wykonywaniem koncesji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.