Ludzie chcą mieszkać na skraju kopalni dolomitu

fot: Tomasz Rzeczycki

Kamieniołom dolomitu Bobrowniki w Bytomiu

fot: Tomasz Rzeczycki

Coraz bliżej krawędzi urwiska dawnych kamieniołomów dolomitu powstają w ostatnich latach kolejne domy mieszkalne w północnej części Bytomia. Nowe budynki wzniesione zostały zarówno przy wyciągu narciarskim Dolomity Sportowa Dolina, funkcjonującym od grudnia 2002 r. na terenie kamieniołomu Blachówka, jak i w rejonie ul. Lazarówka, prowadzącej w stronę kamieniołomu Bobrowniki.

- W rejonie ośrodka sportowego powstało 18 budynków oraz rozpoczęto budowę, później przerwaną, dwóch zespołów szeregowych po osiem mieszkań każdy. Na terenie hałdy nie realizowano zabudowy mieszkaniowej. Pierwsze pozwolenie na zabudowę mieszkaniową zostało wydane w 2005 r. - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Oba kamieniołomy prowadziły Górnicze Zakłady Dolomitowe. W wyrobiskach zakończono działalność wydobywczą w latach 90. XX w. Wkrótce teren ten przestał się kojarzyć z hukiem wystrzałów i dolomitowym pyłem, a zaczął być postrzegany jako ustronne miejsce na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór w pobliżu rezerwatu przyrody Segiet.

Nie jest to jednak pełna idylla. Poważnym mankamentem jest np. zły stan drogi dojazdowej prowadzącej od ul. Blachówka do parkingu pod wyciągiem narciarskim. Przy drodze tej zbudowano już sześć domów jednorodzinnych. Wszystkie one także otrzymały adres ul. Blachówka.

- Gmina Bytom zarządza drogą z płyt drogowych w kierunku Sportowej Doliny jedynie na odcinku około 160 m od głównego bitumicznego ciągu ul. Blachówka. Pozostała część drogi z płyt należy do Zakładów Dolomitowych. Gmina planuje przebudowę swojego odcinka drogi, jednak obecnie nie są na to przewidziane środki w budżecie miasta, ani w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Bytomia - dodaje Tomasz Sanecki z UM Bytom.

Mniejszym jak na razie zainteresowaniem budowniczych cieszy się sąsiedztwo większego kamieniołomu Bobrowniki. Jednak i tam można dostrzec nowe domy, zarówno po tarnogórskiej, jak i po bytomskiej stronie, czyli w rejonie ul. Lazarówka.

- Teren zabudowy mieszkaniowej położonej na północ od ul. Lazarówka jest objęty planem miejscowym. Plan nie obejmuje terenu samego wyrobiska dawnej kopalni dolomitu. Na dzień dzisiejszy Wydział Architektury Urzędu Miejskiego w Bytomiu nie prowadzi tam prac planistycznych - stwierdza Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Kamieniołomy dolomitu na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór zakończyły wydobycie przed 1998 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.