Zbrojeniówka: radomski Łucznik inwestuje w nowe maszyny

1519464321 grot msbs morag tomaszkulesza wojsko polskie pl

fot: wojsko-polskie.pl

Przebojem produkcyjnym i eksportowym Łucznika ma okazać się MSBS, czyli modułowy system broni strzeleckiej Grot, który od lutego testowany jest z dobrym skutkiem przez Siły Zbrojne RP (na zdj. instruktorzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Morągu jak pierwsi otrzymali na wyposażenie nową broń)

fot: wojsko-polskie.pl

17 nowych maszyn kupiła Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu. Od sierpnia ub. roku trwa proces modernizacji i zwiększania mocy produkcyjnych zakładu. W sumie na zakup około 70 nowoczesnych urządzeń fabryka zamierza przeznaczyć ok. 90 mln zł.

Nakłady inwestycyjne związane są z kontraktem na dostawę ponad 53 tys. karabinków MSBS "Grot" dla Wojska Polskiego. Fabryka ma je dostarczyć do 2020 r. Aby sprostać temu zadaniu, zakład kupuje kolejne, nowoczesne maszyny i urządzenia.

- Siedemnaście nowych maszyn już dotarło do zakładu i jest wykorzystywanych przy produkcji - poinformował prezes zarządu fabryki Adam Suliga.

Wśród nowych nabytków jest m.in. elektrodrążarka drutowa do prac nad nowymi, rozwojowymi wyrobami, a także maszyny pomiarowe 3D do kontroli produkowanych części składowych wyrobów. W sumie zaplanowano zakup 70 nowoczesnych i precyzyjnych urządzeń. Większość z nich to sterowane numerycznie centra frezarskie i tokarskie.

Kuźniarka jak serce zakładu
Spółka negocjuje obecnie m.in. zakup nowej kuźniarki, która miałaby być dostarczona na przełomie roku 2018-2019.

Zdaniem Suligi, bez takiej maszyny nie może funkcjonować żadna fabryka broni.
- To "serce" zakładu. Nasza obecna kuźniarka niedawno przeszła remont. Jest sprawna i podlega stałym przeglądom, ale dla bezpieczeństwa ciągłości produkcji kupujemy nową - zaznaczył prezes "Łucznika".

Proces unowocześniania radomskiego zakładu trwa od sierpnia ubiegłego roku. "Łucznik" podpisał wówczas umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na kwotę około 81 mln zł. Całość inwestycji wraz z wkładem własnym fabryki wyniesie ok. 90 mln zł.

Zatrudnienie wzrośnie
Obecnie w zakładzie pracuje ponad 500 osób.
- W momencie zakończenia procesu modernizacji spółki chcemy zwiększyć zatrudnienie do ok. 600 osób - zaznaczył członek zarządu fabryki Maciej Borecki.

Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla polskich Sił Zbrojnych i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na rynek cywilny eksport. Radomska fabryka jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.