Lubin: zaczęli świętować w Zagłębiu Miedziowym

fot: Andrzej Bęben/ARC

25 szpad górniczych, dwa honorowe stopnie generalskie...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Rozpoczęto obchody górniczego święta. Od kilku lat przedsiębiorstwem górniczym, które jako pierwsze w kraju organizuje barbórkę jest PeBeKa. W górnictwie miedzi nie mówi się, tak jak w górnictwie węgla kamiennego, o konieczności nieorganizowania tradycyjnych akademii barbórkowych. Górnictwo miedzi jest w stosunkowo niezłej kondycji finansowej...

I z tego zapewne byli zadowoleni uczestniczący w pierwszej, w tym roku, barbórce - w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Zgodnie z tradycją nagrodzono pracowników szczególnie zasłużonych się dla górnictwa oraz firmy: 19 państwowych odznaczeń, 25 szpad górniczych, dwa honorowe stopnie generalskie, ponad 100 osób wyróżnionych branżowymi odznaczeniami lub obchodzących jubileusz pracy...

Tym samym w piątek (14 listopada) zainaugurowano barbórkowe świętowanie w całym Zagłębiu Miedziowym

- Nasza marka jest rozpoznawalna w branży górniczej i budowlanej. Plasujemy się w najważniejszych rankingach gospodarczych prowadzonych w Polsce - mówił Jacek Kulicki, prezes zarządu PeBeKa. - Wraz z rozwojem firmy powiększa się również załoga. Od stycznia 2013 roku do końca września br. przyjęliśmy do pracy blisko 300 osób. Nasza załoga liczy w tej chwili ponad 1800 pracowników.

Jacek Kulicki podziękował wszystkim pracownikom za trud i zaangażowanie wręczając w tym roku 121 odznaczeń: państwowe Złote, Srebrne i Brązowe "Medale za Długoletnią Służbę" (łącznie dla 17 osób), odznaki "Zasłużony dla Górnictwa Rzeczypospolitej" (dla 2 osób), honorowe odznaki "Zasłużony dla KGHM Polska Miedź" (dla 4 osób) oraz Srebrne i Brązowe Odznaki "Zasłużony dla PeBeKa" (dla 43 osób).

Ponadto pięciu pracowników PeBeKa uhonorowano tytułami dyrektorów górniczych I, II i III stopnia, a dziewiętnaście osób zostało wyróżnionych tytułami inżynierów górniczych I, II i III stopnia. Tradycyjnie częścią obchodów górniczego święta była ceremonia przekazania szpad górniczych. W tym roku starszyzna gwarecka powiększyła się o 25 osób.

Wśród obecnych na akademii barbórkowej byli również jubilaci świętujący 35- i 25-lecie pracy w górnictwie oraz 25-lecie pracy zawodowej. W 2014 roku to łącznie 40 osób. Nie zabrakło także mam, których co najmniej trzech synów z poświęceniem pracuje w zawodzie górnika. Wyrażając najwyższe uznanie i szacunek zarząd PeBeKa uhonorował czternaście pań.

Dwóm emerytowanym pracownikom PeBeKa nadano tytuły generalskie I stopnia. Inż. Jerzy Lengas, pierwszy z uhonorowanych, od 1960 r. przez kilkadziesiąt lat pracował na rzecz Zagłębia Miedziowego. Jan Ulrich, który rozpoczynał pracę w 1957 r., jest jednym z najbardziej zasłużonych pionierów Zagłębia Miedziowego.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA z Lubina to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Spółka świadczy usługi w zakresie budownictwa specjalistycznego ogólnego i inżynieryjnego. Buduje obiekty podziemne i powierzchniowe na rzecz górnictwa, transportu i komunikacji, przemysłu, a od niedawna również w branży ochrony środowiska. Dysponuje unikalną na skalę światową technologią głębienia szybów z zastosowaniem mrożenia górotworu. Dzięki jej zastosowaniu firma wybudowała 29 szybów dla KGHM Polska Miedź SA.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.