Lubin: obchody górniczego święta w PeBeKa

Odznaczeni górnicy, członkowie zarządu PeBeKa i KGHM Polska Miedź, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, oraz delegat Okręgowego Urzędu Górniczego, wzięli udział w uroczystej Akademii Barbórkowej, która odbyła się w piątek (15 listopada) w Centrum Kultury Muza w Lubinie i zainaugurowała obchody górniczego święta w Zagłębiu Miedziowym - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.

Podczas akademii Jacek Kulicki, prezes zarządu PeBeKa, wymienił najważniejsze inwestycje przedsiębiorstwa, podkreślając ich strategiczne znaczenie dla całej Grupy Kapitałowej KGHM. Wspomniał ważne wydarzenie, jakim było zbicie szybu SW-4 z wyrobiskiem kopalni ZG Polkowice-Sieroszowice. Budowę tego szybu PeBeKa realizowała kompleksowo przez blisko dekadę - począwszy od wykonania projektu, poprzez mrożenie górotworu, aż po jego głębienie. Prezes PeBeKa podkreślił, że zarówno SW-4, jak i powstający szyb GG-1 pozwolą na eksploatację nowych, głębszych pokładów rudy miedzi. Przypomniał również kilka innych projektów realizowanych przez PeBeKa: zmontowanie i uruchomienie trzech nowych kombajnów chodnikowych w kopalni ZG Polkowice-Sieroszowice oraz rozwijanie pod względem organizacyjnym jak i w dalszych perspektywach wykonawczym powstałego w minionym roku oddziału Wiertnictwa Powierzchniowego, który już wkrótce umożliwi kompleksową usługę budowy szybów i rozpoznawania złóż.

Na zakończenie swego wystąpienia prezes wspomniał pracowników, którzy są współautorami sukcesów przedsiębiorstwa. Szczególnie gorąco podziękował tym osobom, które otrzymały odznaczenia, honorowe tytuły i medale, będące wyrazem uznania za ich wieloletnią pracę i zasługi dla górnictwa.

W tym roku wśród wręczonych na Akademii Barbórkowej 175 wyróżnień znalazły się: państwowe złote i srebrne "Medale za Długoletnią Służbę" (łącznie dla 25 osób), odznaki "Zasłużony dla Górnictwa Rzeczypospolitej" (dla 3 osób), honorowe odznaki "Zasłużony dla KGHM Polska Miedź" (dla 4 osób) oraz Złote, Srebrne i Brązowe Odznaki "Zasłużony dla PeBeKa" (dla 41 osób). Sześciu pracowników otrzymało tytuły dyrektorskie II i III stopnia, a dwanaście osób zostało wyróżnionych honorowymi stopniami górniczymi, uzyskując tytuły inżynierów górniczych I, II i III stopnia.

Ponadto odbyła się tradycyjna ceremonia przekazania szpad górniczych, podczas której w firmie przybyło 23 członków starszyzny gwareckiej.

Wręczono również nagrody jubileuszowe za 35 i 25 lat pracy w górnictwie oraz za 25 lat pracy zawodowej (dla 49 osób).

Jak co roku zarząd PeBeKa uhonorował matki, których co najmniej trzech synów poświęciło się pracy w zawodzie górnika. Podziękowania i upominki otrzymało w tym roku 14 pań. Specjalne wyróżnienia otrzymał pracownik PeBeKa Grzegorz Cebula. W uznaniu za zasługi dla krwiodawstwa minister zdrowia przyznał mu odznakę Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu, a zarząd klubu Honorowych Dawców Krwi "Serce Górnika" przy ZG "Lubin" - odznaczenie Zasłużony dla Klubu Honorowych Dawców Krwi "Serce Górnika".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.