Lubelskie: Kolejna firma rozpocznie poszukiwania gazu łupkowego

Poszukiwanie gazu łupkowego na Lubelszczyźnie rozpocznie wkrótce amerykański koncern ExxonMobil. Koncesja tej firmy obejmuje tereny powiatów chełmskiego, krasnostawskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego.

Przedstawiciele koncernu spotkali się w poniedziałek z wojewodą lubelskim i marszałkiem województwa lubelskiego. Jak powiedział dziennikarzom członek zarządu ExxonMobil Exploration and Production Poland James Johnston, firma wkrótce rozpocznie badania m.in. sejsmiczne, w poszukiwaniu zasobów gazu łupkowego.

- Jesteśmy na samym początku naszych poszukiwań. Około półtora roku zajmie nam rozpoznanie sytuacji i stwierdzenie, czy będziemy w stanie wydobywać gaz łupkowy. Kolejne kilka lat będzie potrzebne, żeby przekonać się, czy również od strony komercyjnej to przedsięwzięcie będzie mogło mieć realne podstawy - powiedział.

Wojewoda lubelski Genowefa Tokarska podkreśliła, że odkrycie gazu na Lubelszczyźnie dałoby szansę na znaczne wzmocnienie ekonomiczne tych terenów, ale też na uniezależnienie Polski od dostaw gazu z innych krajów. W rozmowie z przedstawicielami firmy ExxonMobil zwracała uwagę na ochronę środowiska naturalnego.

- Koncesja obejmuje tereny Roztocza, a to bardzo ważny dla nas obszar. Zapewniono, że lokalizacja odwiertów będzie bardzo dokładnie ustalana ze służbami ochrony środowiska, a sama metoda wydaje się być bezpieczna - powiedziała Tokarska.

ExxonMobil to drugi po Chevronie koncern amerykański, który poszukuje gazu łupkowego na Lubelszczyźnie. Chevron otrzymał koncesje na prowadzenie badań w okolicach Kraśnika, Frampola, Zwierzyńca i Grabowca.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 40 podmiotom przeszło 70 koncesji na poszukiwanie niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w łupkach (shale gas) w Polsce, głównie amerykańskim firmom, m.in.: ExxonMobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy. Ponad 25 proc. koncesji ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Lubelszczyzny dotyczy 15 koncesji udzielonych sześciu firmom.

Najbardziej perspektywicznym obszarem występowania łupków, w których może znajdować się gaz, jest pas od Gdańska poprzez Warszawę do Lubelszczyzny. Łupki te występują na głębokości od ok. 3 tys. do ok. 4 tys. metrów.

Nie wiadomo jeszcze, jak duże mogą być w Polsce złoża gazu łupkowego. Pierwsze szacunki zasobów tego gazu w północnej części kraju mają powstać wiosną 2011 r., a pod koniec przyszłego roku mają być dostępne dane dla całej Polski. Szacunki, nad którymi w przyszłym roku będzie pracował Państwowy Instytut Geologiczny, powstaną dzięki porozumieniu zawartemu przez przedstawicieli PIG z amerykańską służbą geologiczną USGS (ang. U.S. Geological Survey) ws. polsko-amerykańskiej współpracy w ocenie zasobów gazu łupkowego w naszym kraju.

W Polsce rozpoznanie trwa obecnie w dwóch miejscach. Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało w Markowoli na Lubelszczyźnie PGNiG, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu.

Firmy pozyskujące gaz łupkowy zapewniają, że stosowane do tego celu technologie są nowoczesne, innowacyjne i bezpieczne. Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight (ściśniętych) oraz łupkowych, jest trudniejszy w wydobyciu od gazu ze złóż konwencjonalnych.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.