Lotos startuje po kolejne norweskie złoża

Lotos Exploration & Production Norge AS znalazło się w gronie 47 spółek z całego świata, które złożyły wnioski o koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na norweskim szelfie kontynentalnym w ramach rundy APA 2008 (Awards in Predefined Areas) -podało biuro prasowe paliwowego koncernu.

Zgodnie z zapowiedziami norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii przyznanie nowych koncesji w ramach APA 2008, którą zainicjowano 9 maja br., odbędzie się w przyszłym roku. W grę wchodzi uzyskanie dostępu do złóż ropy naftowej i gazu zlokalizowanych na Morzu Północnym i Norweskim. Oprócz Lotosu wnioski o koncesje złożyły również firmy z USA, Niemiec, Austrii, Francji, Szwecji, Dani jak i samej Norwegii.

W ramach APA 2008 wymieniono łącznie 10 bloków, w których znajdują się udokumentowane złoża ropy i gazu. Lotos jest szczególnie zainteresowany pozyskaniem udziałów w pięciu z nich.

- Nasz udział w każdym z projektów nie przekroczy 25 procent – powiedział Paweł Olechnowicz, prezes grupy Lotos – Aby zminimalizować ewentualne ryzyka do gry o udziały w złożach wchodzimy z doświadczonymi międzynarodowymi partnerami. Będziemy jednak po raz pierwszy starali się o uzyskanie pozycji współ-operatora licencji – dodał Olechnowicz.

Dzięki uczestnictwu w rundzie APA 2008 spółki z całego świata mają okazję rozpocząć eksploatację tzw. \"dojrzałych obszarów” czyli takich, na których zaprzestały już wydobycia największe światowe koncerny naftowe. Na terenach tych pozostały jednak dziesiątki nietkniętych mniejszych pokładów ropy i gazu, których wykorzystanie jest możliwe m.in. dzięki pozostawionej tam infrastrukturze technicznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Odkryj Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Największy w Polsce festiwal mikrowypraw Kierunek GZM powraca!

Średniowieczne zamki, podziemne schrony, kajaki o zachodzie słońca i taniec w rytmie retro – to tylko ułamek tego, co czeka na uczestników tegorocznego festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.