Lotos startuje po kolejne norweskie złoża
Zgodnie z zapowiedziami norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii przyznanie nowych koncesji w ramach APA 2008, którą zainicjowano 9 maja br., odbędzie się w przyszłym roku. W grę wchodzi uzyskanie dostępu do złóż ropy naftowej i gazu zlokalizowanych na Morzu Północnym i Norweskim. Oprócz Lotosu wnioski o koncesje złożyły również firmy z USA, Niemiec, Austrii, Francji, Szwecji, Dani jak i samej Norwegii.
W ramach APA 2008 wymieniono łącznie 10 bloków, w których znajdują się udokumentowane złoża ropy i gazu. Lotos jest szczególnie zainteresowany pozyskaniem udziałów w pięciu z nich.
- Nasz udział w każdym z projektów nie przekroczy 25 procent – powiedział Paweł Olechnowicz, prezes grupy Lotos – Aby zminimalizować ewentualne ryzyka do gry o udziały w złożach wchodzimy z doświadczonymi międzynarodowymi partnerami. Będziemy jednak po raz pierwszy starali się o uzyskanie pozycji współ-operatora licencji – dodał Olechnowicz.
Dzięki uczestnictwu w rundzie APA 2008 spółki z całego świata mają okazję rozpocząć eksploatację tzw. \"dojrzałych obszarów” czyli takich, na których zaprzestały już wydobycia największe światowe koncerny naftowe. Na terenach tych pozostały jednak dziesiątki nietkniętych mniejszych pokładów ropy i gazu, których wykorzystanie jest możliwe m.in. dzięki pozostawionej tam infrastrukturze technicznej.