Lotos Kolej zmodernizuje swoją bocznicę

Lotos Kolej spz cz

fot: spz.cz

Skład z paliwem spółki Lotos Kolej

fot: spz.cz

Lotos Kolej zmodernizuje swoją bocznicę kolejową w Gdańsku. Rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz poinformował w czwartek, że bocznica zostanie zelektryfikowana. Przybędą także dwa dodatkowe tory.

- Palowanie pod elektryfikację rozpoczęliśmy już pod koniec września. Prace inwestycyjne zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym zostanie zelektryfikowany szlak łączący stację Gdańsk Olszynka z bocznicą Grupy Lotos. Drugi dotyczył będzie elektryfikacji torów stacyjnych i głowic rozjazdowych. Planowany termin zakończenia inwestycji to drugi kwartał 2009 roku - powiedział prezes Lotos Kolej Henryk Gruca.

Modernizacja bocznicy zapewni szybsze dostawy produktów do klientów w Polsce i zagranicą. - Nowa sieć trakcyjna z pewnością ułatwi również pracę maszynistom. Przejazd przez stację Gdańsk Olszynka odbędzie się \"na biegu\", bez konieczności podłączania do pociągu lokomotywy elektrycznej w miejsce spalinowej, tak jak jest to obecnie - dodał kierownik wydziału eksploatacji w Lotos Kolej Krzysztof Norkowski.

Rzecznik Grupy powiedział, że modernizacja infrastruktury w Lotos Kolej to następny etap realizacji Programu 10+.

- Po zakończeniu inwestycji związanej z rozbudową mocy przerobowych i wytwórczych rafinerii, co ma nastąpić w 2010 roku, z Gdańska drogą kolejową wyekspediowanych zostanie około 6 milionów ton produktów naftowych. Dla porównania w ciągu 9 miesięcy 2008 roku Lotos Kolej przewiozła 3,523 miliona ton ładunków. To tyle samo co w całym 2007 roku, pomimo tego iż w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku ogólna ilość przewozów kolejowych realizowanych przez wszystkich operatorów, mierzona rok do roku, spadła o 2,6 procent - wyjaśnił.

Lotos Kolej należy do trzech największych prywatnych przewoźników kolejowych w kraju. Spółka posiada około 3,8 procent udziału w przewozach kolejowych ogółem w Polsce. Lotos Kolej realizuje przewozy na obszarze całego kraju. We współpracy z przewoźnikami zagranicznymi spółka dostarcza produkowane w rafinerii gdańskiej asfalty oraz gacze parafinowe do Rumunii, Słowacji i Węgier oraz sprowadza z Niemiec i Holandii gazy oraz półprodukty do produkcji paliw. Firma eksploatuje kilkadziesiąt lokomotyw spalinowych i elektrycznych oraz ponad 2 tysiące cystern kolejowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.