Lotos: decyzja o wypłacie dywidendy i powołaniu członka RN

fot: Andrzej Bęben/ARC

Obecnie Grupa Lotos działa bez strategii. Poprzednia na lata 2011-2015 ważna była do końca ubiegłego roku

fot: Andrzej Bęben/ARC

Obradujące w czwartek w Gdańsku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Lotos SA podjęło decyzję o wypłacie z zysku netto za 2017 rok 184,9 mln zł dywidendy (1 zł na akcję) oraz o powołaniu nowego członka Rady Nadzorczej. WZA przerwało obrady do 12 lipca.

Obradujące w czwartek w Gdańsku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (WZA) Grupy Lotos SA przyjęło uchwałę w sprawie wypłaty z zysku netto za 2017 rok 184,9 mln zł dywidendy, co oznacza, że dywidenda na akcję wyniesie 1 zł. WZA ustaliło 28 września 2018 roku jako dzień wypłaty dywidendy. Całkowita kwota zysku netto Grupy Lotos S.A. za rok 2017 wyniosła 1,419 mld zł. 347 mln zł WZA zdecydowało przeznaczyć na pokrycie straty netto z roku 2014 i 2015 a 887,5 mln zł na zasilenie kapitału zapasowego.

WZA zatwierdziło sprawozdanie finansowe Grupy Lotos S.A. za rok 2017 obejmujące m.in. sprawozdanie z całkowitych dochodów, wykazujące zysk netto w wysokości 1,419 mld zł oraz całkowite dochody ogółem w wysokości 2,007 mld zł. WZA zatwierdziło też skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Grupy Lotos S.A. za rok 2017 obejmujące m.in. skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów, wykazujące zysk netto w wysokości 1,671 mld zł oraz całkowite dochody ogółem w wysokości 2,286 mld zł.

Walne zatwierdziło sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Lotos S.A. i Grupy Kapitałowej Grupy Lotos S.A. za rok 2017. WZA udzieliło absolutorium członkom zarządu z wykonania przez nich obowiązków w 2017 roku. Otrzymali je: wiceprezes Mateusz Aleksander Bonca, wiceprezes Jarosław Kawula oraz prezes Marcin Jastrzębski i wiceprezes (do 5 września 2017 r.) Mariusz Machajewski.

Absolutorium otrzymali też członkowie Rady Nadzorczej. W czwartek WZA zdecydowało o powiększeniu składu Rady Nadzorczej z siedmiu do ośmiu członków. Na wniosek skarbu państwa na nowego członka RN powołany został Grzegorz Rybicki. RN Grupy Lotos może liczyć od pięciu do dziewięciu członków.

Grzegorz Rybicki jest adwokatem od 1995 r., zajmuje się sprawami związanymi z prawem handlowym, gospodarczym, obsługą i doradztwem prawnym na rzecz spółek prawa handlowego. Wcześniej pełnił już funkcje członka rad nadzorczych spółek prawa handlowego.

Zaplanowany w porządku obrad WZA punkt dotyczący wyrażenia zgody na planowane objęcie i pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Lotos Upstream sp. z o.o. najpierw został przeniesiony na koniec porządku, a następnie tuż przed nim WZA podjęło decyzję o przerwaniu obrad do 12 lipca.

W Grupie Lotos SA 53,19 proc. akcji ma skarb państwa a 46,81 pozostali akcjonariusze. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.