Lotos: Co czwarta zarobiona złotówka jest wydawana na inwestycje

Grupa Lotos SA została liderem wśród najaktywniej inwestujących Spółek w 2009 roku według najnowszego rankingu przygotowanego przez redakcję Dziennika – Gazety Prawnej - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez paliwowy koncern. W rankingu wzięto pod uwagę stopę inwestycji – czyli stosunek nakładów inwestycyjnych do osiąganych obrotów. Grupa osiągnęła w tej klasyfikacji najwyższy wynik, ponieważ jej stopa inwestycji wyniosła 23,3 procent.

 

Pierwsze miejsce w rankingu Lotos zawdzięcza efektywnej i planowej realizacji strategii rozwoju. Jej kluczowym elementem jest inwestycyjny Programu 10+, którego łączna wartość to około 5 i pół miliarda złotych. Tylko w 2009 roku w jego ramach na budowę nowych instalacji w należącej do koncernu rafinerii w Gdańsku wydano ponad 3 miliardy 343 miliony złotych. Pod względem skali i wartości Program 10+ jest jednym z największych przedsięwzięć realizowanych w polskiej gospodarce do 2010 roku.

 

– Z ogromną satysfakcją odbieramy pierwsze miejsce Lotosu w rankingu najaktywniejszych inwestorów wśród rodzimych spółek. To dla nas potwierdzenie prawidłowego wyboru Programu 10+, czyli inwestycji gwarantującej realizację naszych perspektywicznych, długofalowych potrzeb w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zwracam jeszcze uwagę na fakt, iż cały proces inwestycyjny i produkcyjny zostały perfekcyjnie dopracowane, co pozwala włączać bezkolizyjnie nowopowstające instalacje do obecnego systemu. To oznacza, że rafineria zwiększa swoje moce przerobowe i produkcyjne, w trakcie realizacji programu inwestycyjnego, czyli kolejne, nowe instalacje zaczynają na siebie pracować zaraz po uruchomieniu. I stąd jest ten kapitał na Inwestycyjną ekspansję. – podkreśla dyrektor Bogdan Janicki z grupy Lotos SA.

 

W ramach powstaje szereg nowych instalacji, które pozwolą na zwiększenie nominalnych zdolności przerobu ropy naftowej o 75 proc.czyli z poziomu 6 mln t do 10,5 mln t rocznie. Po rozbudowie, konfiguracja gdańskiej rafinerii będzie oparta na zaawansowanych technologiach, zapewniających wysoki poziom odsiarczania produktów ropopochodnych oraz minimalizujących wpływ rafinerii na środowisko. Program 10+ realizowany jest we współpracy z renomowanymi firmami inżynieryjnymi, takimi jak: Shell, Chevron, Technip, Fluor czy Lurgi, co gwarantuje grupie
uzyskanie wytyczonych celów związanych ze stabilną produkcją paliw i innych produktów naftowych.

 

Na koniec września 2010 r. zaawansowanie prac nad realizacją Programu 10+ wyniosło 99,81 proc.Dzięki efektywnej realizacji Programu 10+ przerób ropy naftowej w rafinerii w Gdańsku wzrośnie w tym roku już do 7-8 mln ton. Udział koncernu w rynku paliw ogółem zwiększył się w do 32 proc. Poprzez spółki Lotos Petrobaltic i Lotos Norge koncern obecny jest również na polskim i norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze złóż ropy naftowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".