Lotnisko Katowice podwoiło liczbę odprawionych ładunków

Pyrzowice

fot: ARC

Zauważenie podejrzanej przesyłki spowodowało w środę alarmową ewakuację lotniska w Pyrzowicach

fot: ARC

Ponad dwukrotnie więcej ładunków niż rok wcześniej odprawiono w pierwszym półroczu tego roku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Lotnisko chce stać się centrum ruchu cargo co najmniej dla południowej Polski.

- Wyniki pierwszego półrocza pokazują, że pozycja Katowic jako centrum lotniczego cargo ugruntowuje się. W przyszłości, gdy gotowy będzie odcinek autostrady A-1 w pobliżu lotniska i powstanie połączenie kolejowe, ruch cargo zostanie jeszcze wzmocniony - powiedział w poniedziałek rzecznik portu Cezary Orzech.

Do 2013 r. w Pyrzowicach ma powstać nowy terminal cargo o powierzchni ok. 7 tys. m kw., w innej części lotniska niż obecny. W przyszłości wokół niego - nawet na 100 hektarach powierzchni - może powstać centrum logistyczne, dobrze skomunikowane zarówno z lotniskiem, jak i z budowaną w pobliżu autostradą A1.

Według przedstawicieli lotniska, strefa oddziaływania lotniczego centrum cargo to ok. 400 km, więc obejmuje także Łódź, a nawet okolice Warszawy. Od jesieni ubiegłego roku Pyrzowice mają pierwsze w Polsce bezpośrednie połączenie transatlantyckie cargo, do Kanady. Samoloty, zdolne załadować ok. 45 ton ładunków, latają raz w tygodniu. W tym roku ruszyło połączenie cargo do Seulu, które ma być rozwijane.

W pierwszym półroczu 2010 r. w Pyrzowicach odprawiono blisko 5,8 tys. ton towarów, o 113 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Wprawdzie ubiegły, kryzysowy dla lotnictwa rok charakteryzował się znaczącym spadkiem ilości ładunków i pasażerów, jednak tegoroczny wzrost - zdaniem rzecznika - i tak jest imponujący. Tylko w czerwcu ilość ładunków wzrosła o ok. 80 proc.

Przedstawiciele portu wyliczyli, że codziennie na podkatowickim lotnisku odprawia się średnio ponad 31 ton ładunków. 15 lat temu odprawiano dziennie ok. 1,5 tony towarów.

Aby sprostać rosnącemu ruchowi, oprócz budowy nowego terminalu cargo władze portu chcą przede wszystkim poprawić infrastrukturę lotniska. Stąd m.in. projekt budowy nowej drogi startowej, dróg do kołowania, płyt postojowych (po rozbudowie pomieszczą 26 maszyn), parkingów, strażnicy straży pożarnej oraz hangaru technicznego, który ma powstać do końca 2011 r. Rozbudowana baza techniczna ma być atutem lotniska, przyciągającym nowych przewoźników.

Według Orzecha, dla rozwoju ruchu cargo istotne jest położenie lotniska - w Pyrzowicach starty i lądowania samolotów możliwe są 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia, co nie we wszystkich portach jest normą. Ważna jest też infrastruktura drogowa wokół lotniska.

W ubiegłym roku port odprawił 2 mln 364,6 tys. pasażerów (spadek o ok. 2,5 proc.). Na 2010 r. i lata kolejne zakładany jest wzrost ruchu, do ok. 2,4 mln osób w tym roku, 3,6 mln w 2015 r. oraz blisko 6,5 mln po 2030 r. Tegoroczne lato jest w Pyrzowicach rekordowe pod względem ilości czarterów. Ogółem za półrocze nastąpił spadek ruchu pasażerskiego o 3,4 proc., lotnisko zakłada jednak odrobienie ubytków do końca roku.

Podkatowickie lotnisko należy do największych portów regionalnych w Polsce. W ciągu najbliższych sześciu lat planuje inwestycje za prawie 630 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen przedłuża promocję paliwową do końca wakacji

Orlen przedłuża promocję paliwową. Kierowcy będą mogli zatankować nawet 700 litrów paliwa w obniżonej cenie. Oferta będzie obowiązywać we wszystkie weekendy do końca wakacji.

Miliardy z ETS w worku bez dna. Jak rząd Morawieckiego przejadł pieniądze na transformację

Temat unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) od lat budzi w Polsce ogromne emocje. Przez jednych nazywany „unijnym podatkiem od CO2”, przez innych „klimatyczną kroplówką dla budżetu” – system ten stał się centralnym punktem debaty o polskiej energetyce i kosztach życia. Stał się też tematem protestu związkowego (20 maja w Warszawie) wielu branż, dla których jest kamieniem u szyi. Prezydent Karol Nawrocki proponuje m.in. w jego sprawie przeprowadzić ogólnokrajowe referendum. Problem w tym, że udział w proteście brali też politycy prawicy, którzy za przyjęcie tego systemu odpowiadają, ale próbują to wymazać z publicznej świadomości. Ponad 85-90 proc. z ponad 130 mld zł „rozpłynęło się” w ogólnym worku budżetowym, służąc do finansowania bieżących obietnic politycznych i osłon socjalnych. Na energetykę poszło – 1,3 proc. tej kwoty.

W Górniczej o wynikach JSW i zmianach w Hucie Częstochowa

Co wydarzyło się w pierwszym kwartale tego roku w JSW? Czy górnicy przesiądą się na lokomotywy? Jaka przyszłość maluje się przed Hutą Częstochowa? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 22 maja.

Niższy wzrost PKB i wyższa inflacja wpływają na rynek pracy

Niższy wzrost PKB i wyższa inflacja negatywnie wpływają na rynek pracy - napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, ten wpływ będzie także widoczny w roku przyszłym.