Łódź: mikroorganizmy oczyszczą biogaz

fot: ARC

W Szwajcarii tankuje się biogaz na stacjach paliw

fot: ARC

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjną technologię oczyszczania biogazu przy wykorzystaniu mikroorganizmów. To nowatorskie - według jego twórców - rozwiązanie pozwala na uproszczenie technologii i obniżenie kosztów oczyszczania biogazu.

Opracowana technologia jest efektem współpracy Politechniki Łódzkiej oraz Grupowej Oczyszczalni Ścieków (GOŚ) w Łodzi, w której biogaz uzyskiwany jest w wyniku fermentacji osadów ściekowych. Na terenie GOŚ powstała już instalacja półtechniczna, której uroczyste otwarcie zaplanowano na piątek.

Zdaniem twórców technologii, przedsiębiorstwa z sektora energii odnawialnych czekają na nowatorskie, skuteczne i tanie technologie oczyszczania biogazu z wykorzystaniem metod biotechnologicznych. Opracowana przez łódzkich naukowców technologia jest jedną z pierwszych wykorzystujących mikroorganizmy do usuwania zanieczyszczeń obecnych w biogazie.

- Innowacyjność polega na uproszczeniu technologii i obniżeniu kosztów oczyszczania biogazu, generalnie usuwania z niego siarkowodoru, przy wykorzystaniu mikroorganizmów. Jest to metoda biologiczna, która jest konkurencyjna w stosunku do stosowanych dotąd metod - powiedział kierownik projektu dr inż. Krzysztof Ziemiński.

Obecnie - tak jest m.in. w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi - do oczyszczania biogazu stosuje się przede wszystkim metody fizyko-chemiczne, które generują odpady.

- Metody biologiczne nie wymagają zagospodarowywania odpadów, czyli generują mniej zanieczyszczeń, a praca takiego układu mikrobiologicznego jest bardziej stabilna i wykazuje większe efekty oczyszczania w dłuższym czasie. Koszty związane z oczyszczaniem biogazu są znacznie niższe przy zastosowaniu metod biologicznych - uważa dr Ziemiński.

Opracowana przez łódzkich naukowców metoda mikrobiologiczna jest też konkurencyjna w stosunku do już istniejących, które zakładają np. mieszanie biogazu z powietrzem, aby dostarczać mikroorganizmom tlen do wzrostu.

- W naszej metodzie nie będziemy wtłaczać powietrza, czyli nie będziemy dodatkowo rozcieńczać biogazu powietrzem i ewentualnie stwarzać zagrożenia wybuchowością, bowiem mieszanina tlen-metan jest mieszaniną wybuchową. Dzięki temu będzie także prostsza konstrukcja całego układu, mniejsze nakłady inwestycyjne oraz mniejsze zużycie energii - dodaje koordynator projektu.

Innowacyjne przedsięwzięcie Politechniki Łódzkiej powstało przy wsparciu funduszy unijnych w ramach PO Innowacyjna Gospodarka. Całkowity budżet projektu wynosi ponad 3,5 mln zł.

Na razie uruchomiona zostanie instalacja w skali półtechnicznej, która ma dokonać ostatecznej weryfikacji wcześniej prowadzonych badań w laboratorium oraz w mniejszej skali w warunkach przemysłowych.

- W skali półtechnicznej weryfikuje się uzyskane wyniki badań. Jeżeli się potwierdzą, kolejnym krokiem jest już instalacja w skali technicznej. Miejmy nadzieję, że w przeciągu dwóch lat taka instalacja powinna powstać - ocenił dr Ziemiński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.